View Single Post
  #5  
Vechi 08.09.2011, 21:27:14
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sa ne intelegem:
una e pomelnicul pentru Sfanta liturghie, unde facem doua coloane, vii si morti, si scriem numai numele de botez. Numele se pomenesc la Sfantul Jertfelnic, unde painea si vinul se transforma in Trupul si Sangele Domnului si e bine sa dam acel pomelnic inainte de inceperea liturghiei (cand spune preotul: Binecuvantata este imparatia, a Tatalui, a Fiului si a Sfantului Duh...);

alta e pomelnicul pentru Maslu, unde se trec numai viii, fara vreo specificatie:

alta e pomelnicul pentru acatist,unde se scriu ce spui tu, pentru ce se roaga fiecare. In biserica la care ma duc eu, cand se face slujba acatistului, unita cu vecernia, se citesc din aceste pomelnice numai numele persoanelor, lacare preotul adauga:"pentru sanatatea si mantuirea lor". nu citeste cu glas tare povestioarele si diversele specificatii, dar pesemne le citeste in particular. Stiu ca in unele biserici (de exemplu, la Sfantul Gheorghe Nou, la Sfantul Antonie, in anumite zile, dar nu in cadrul slujbei, preotii primesc acatiste de la oameni, cu tot felul de cereri, pe care le citesc cu glas tare, timp in care acestia stau in genunchi, cu patrafirul pe cap). In manastiri, pomelnicele de la acatist se citesc in particular sau cu voce tare.

alta e pomelnicul de la vecernie, de care am amintit si in care se citescnumai viii;

alta e pomelnicul de la parastas, in care se citesc numai mortii, fara vreo specificatie anume (nespovedit, neimpartasit, la 3 ani, la 9 luni... ca nu e cazul sa ii amintim Domnului astea, ca le stie El mai bine).

Deci mortii se scriu pe pomelnic numai in cadrul Sfintei Liturghii si al parastasului. E drept insa ca si eu o trec pe bunica in acatist, printre celelalte cereri, pentru iertarea pacatelor, dar, de regula, acatistul e pentru vii.

Mi-a placut si m-a amuzat exprimarea: "situatie buna pe lumea celalalta" :)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote