View Single Post
  #3  
Vechi 17.04.2009, 15:20:09
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Maica Domnului nu a fost maica fireasca ca l-a nascut pe Domnul nostru Iisus Hristos fara de barbat.
A fost maica suprafireasca.
Eu atat stiu ca Maica Domnului e o taina si oricum as incerca sa inteleg despre Preasfanta Doamna Nascatoare de Dumnezeu nu voi putea.
Nici folosindu-mi mintea nici afectivitatea.
Ca doar zice la acatistul Bunei Vestiri:
"Bucură-te, adâncime, care nu te poți vedea lesne cu ochii îngerești"

Iar ochii ingeresti care or fi nu am idee probabil cam aceeasi chestie la care se refera Sfintii Parinti si o numesc "nous",adica spiritul , partea cea mai curata a sufletului.
In traducerea de la Deisis ii zice minte/intelegere.
Ei daca nici macar ingerii cei preacurati nu pot intelege cele despre Maica Domnului,cum as putea intelege eu care sunt atat de pacatos?

Si atunci nu imi ramane decat sa iau ce zic Sfintii Parinti:
Dupa omilia Sfantului Grigorie Palama la Invierea Domnului Maica Domnului a stiut caci Domnul nostru Iisus Hristos va invia.Si Presfanta nu s-a dus cu femeile mironosite sa il unga cu aromate.

Dar Maica Domnului stia ca Domnul nostru Iisus Hristos va invia precum deasemenea stia ca nici trupul nu ii va fi atins de putrefactie.
Si noi stim ca Maica Domnului a fost fara de pacat , ca Duhul Sfant s-a pogorat peste Dansa la Bunavestire.
Si mai apoi cand s-a pogorat peste Sfintii Apostoli peste Maica Domnului nu s-a mai pogorat pentru ca se pogorase deja.
(Si Sfantului Siluan Athonitul i-a fost descoperit ca Maica Domnului a fost fara de pacat.Da avea pacatul stramosesc mostenit in al sau trup.Dar a fost curatata de acest pacat la Bunavestire prin pogorarea Duhului Sfant.
De ce totusi Maica Domnului a adormit si a fost apoi inviata de Dumnezeu asta nu stiu dar stim ca asa a fost.)


Sfintele femei mironosite nu au crezut ca Domnul nostru Iisus Hristos va invia.
De aceea s-au dus sa il unga cu aromate sa nu miroasa urat cand va intra in descompunere.

Da e adevarat ca noi credem acum ca a inviat dar noi am fost botezati de mici si pe deasupra ne-a miluit Dumnezeu sa avem invataturile de credinta de la Sfintele Sinoade Ecumenice unde s-a invatat credinta ortodoxa de catre sfintii parinti pe intelesul la tot omul.
Deci noi credem pentru mila lui Dumnezeu cu noi care a facut-o dansul...
De ce nu fac eu in consecinta cu ce cred...dupa aceasta voi fi si mult osandit.
Reply With Quote