View Single Post
  #745  
Vechi 04.06.2009, 12:09:50
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de vsovi
[i]Iata ce spun Sfintii de dupa Apostoli:
-Sf Ignatie, ucenic al Sf Ap. Ioan Evanghelistul, martirizat la 107 spune:,, Cei ce traiau in lucrurile cele vechi au ajuns la o noua credinta, nemaitinanad sambata, ci traind dupa Duminica, in care a rasarit si viata noastra prin moartea si invierea lui Iisus Hristos.,,
-Sf Varnava-96: ,,Serbam ziua Domnului cu bucurie fiindca acesta e ziua in care a inviat Iisus din morti."
-Pliniu cel Tanar-113-scrie Imp. Traian ca ,,crestinii se aduna in ziua soarelui si canta lui Hristos si se feresc de orice lucru.,,
- Sf Iusin Martirul-153- scrie:In ziua numita a soarelui, cand Hristos a inviat din morti, toti crestinii de prin sate si orase si campii se aduna si serbeaza ziua Domnului.,,
-Sf Clement al Alexandriei-194-zice:,,Vechea zi a saptea n-a ajuns decat o zi de lucru si in locul ei serbam ziua Domnului cu totii.,,
-Tertulian din Cartagina-200- zice : ,,Duminicile noi ne bucuram si tinem invierea Domnului.,,
]


Te stresezi degeaba cu acesti oameni....spune-le sa intelega ca ei sarbatoresc Sabatul ca in ea s-a "odihnit D-zeu" dupa ce a terminat de facut lumea iar aceasta porunca a transmis-o lui Moise si poporului evreu....

Noi ORTODOCSII si alte culte (chiar si SECTARE) sarbatorim DUMNICA ca zi de bucurie ca in ea a INVIAT Iisus din morti....Nu trebuie sa ne poticnim la o ZI in care Il cinstim pe D-zeu, conteaza cum Il cinstim si cum ne comportam cu semenii nostri...sa ne ferim a-i smintii pe sarmanii oameni venind cu noi doctrine (nu de alta dar sarmanii nu or credea ca-s mai multii dumnezei)....

Apoi cine a merge in RAI sau in IAD ramane pt. Judecata lui D-zeu.
poi draga Geony, eu n-am facut decat sa copiez de la Iustin, ma mir cum nu ai observat...
deci el a muncit, eu am furat... asha ca m-ai laudat dejeaba, ca nu eu ci Domnu-i Imparat, dar nu asha gLumeshte... ci duhovniceshte... Domnul graieshte...

deci iata ca nu m-am lasat in deshert flatat de insuhsi eu, cel iubitor de slava desharta, ca sa primesc ce altul a Lucrat...

sper ca nu te-ai suparat ca doara fireshte ca nu pe dumneata te-am facut vinovat... deci te rog ma iarta shi nu fi suparat.