View Single Post
  #15  
Vechi 21.01.2011, 19:24:21
Dasy de Mara Dasy de Mara is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.12.2010
Locație: Nürnberg
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Send a message via Skype™ to Dasy de Mara
Smile Postul

Citat:
În prealabil postat de cornel cornel Vezi mesajul
Avand in vedere ca inainte de Hristos si dupa se manca majoritatea timpului peste?
Nu mancam carne, peste, oua, lapte si derivate din acestea ptr ca:
1. una din porunci zice: sa nu ucizi; daca omori un animal ptr a-l manca ai ucis; in ou este viata.
2. laptele provine de la animale, carora noi nu le putem da nimic in schimb, dar mai mult si mai mult este faptul ca Domnul nostru Iisus Hristos, dupa ce afost botezat Duhul L-a dus in PUSTIE. Acolo EL nu a avut nimic, a rabdat foame sete, arsita, ispita ......,samd.
Noi postim, fiindca suntem crestini (numele de crestin vine de la CHristos)si, si EL apostit, post negru 40 de zile.
Noi postim pentu a-L gasi, ptr a-I fi partas patimilor ce Le-a suferit ptr mantuirea noastra. Aceasta o facem in semn de recunostinta, dar nu numai. Ptr ca a zis cand a fost Intrebat de farizei :Dar ucenicii Tai de ce nu postesc?" El a zis ca atunci cand se va duce Mirele de la ei atunci o sa posteasca.
Uleiul se foloseste numai cand este dezlegare, ptr ca la inceput era folosit in scopuri divine: ungere ca rege, mirungere, tundere in monahism, samd pana la cea mai inalta treapta monahiceasca.
Apoi sa nu UITA CA SI REGELE DAVID A POSTIT: daca cititi cu atentie psalmi veti gasi un psalm (nu va spun care ptr ca o sa va intelepteasca, daca ii veti citi pe toti cu atentie si o sa va fie de mare folos) in care regele se plange de slabiciunea sa in urma postului, cand am citit, eu personal am crezut si cred ca in vremea de dinaintea Domnului nostru Iisus Hristos nu au mancat deloc ulei in timpul postului.
Reply With Quote