View Single Post
  #2  
Vechi 21.03.2007, 11:15:47
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Am auzit de intrarea la varsta de 2 ani a Fecioarei Maria in Sfanta Sfintelor. As vrea sa citesc despre acest lucru, dar nu am gasit in VT (sau nu am stiut sa caut).
Poate cineva sa-mi spuna unde este consemnat acest lucru exceptional si unic, ca o persoana de parte femeiasca sa intre in Sfanta Sfintelor, unde doar preotii intrau odata pe an. Am auzit acest lucru intr-o predica si as vrea sa citesc mai mult. Poate e cineva care ma poate ajuta. Va multumesc.
Nu vei gasi detalii nici in Vechiul Testament, nici in Noul. Este vorba de o traditie orala legata de copilaria Maicii Domnului. Daca vrei totusi sa aflii ceva despre asta, da-i un search pe net cu Intrarea Maicii Domnului in Biserica sau vezi in cartile de predici (poate chiar si in sinaxarul zilei respective - 21 nov. in Minei). Oricum, istoric vorbind, este destul de improbabil ca Fecioara Maria sa fi intrat in Sfanta Sfintelor - acolo unde doar arhiereul intra odata pe an. Femeile nu numai ca nu erau lasate sa intre in templu, dar nu aveau acces nici la curtea barbatilor, situata intre locul destinat lor si intrarea propriu-zisa in templu. Ele nu puteau participa nici la lecturile ce aveau loc in sinagoga. Traditia aceasta a aparut probabil pentru a evidentia importanta cinstirii Maicii Domnului in primele secole, mai ales printre evrei.
Asta nu inseamna ca sarbatoarea respectiva nu are un suport, fiindca, Fec. Maria a fost afierosita Domnului - la varsta de 3 ani fiind lasata la templu - acolo unde a fost crescuta si educata.
Reply With Quote