Subiect: Cele 10 porunci
View Single Post
  #28  
Vechi 15.12.2009, 20:26:43
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
cum adica defectele tale sunt din inima?
"clatelile de la starea ta prin indreptari am impresia ca vin din ispisma shi slava desharta... a cuicuiva." eu nu pizmuiesc pe nimeni si nu gandesc rau despre semenii mei. nici perfecta nu ma cred, fac greseli ca orice om, dar muncesc pentru a scoate ceva mai bun din mine. si nu singura, ci cu Hristos pe care IL IUBESC. "slava desharta... a cuicuiva." Acel cineva pe care il slavesc este Dumnezeu care este Iubire si nu e slava desarta.
fireshte ca nu este slava desharta... Iubirea

adica inima nu gresheshte niciodata decat daca e necurata shi vicleana, aia am vrut sa zic, iar Domnul ne indeamna sa curatzim mana de grau pe care ne-a dat-o de neghina shi apoi s-o treieram... shi faina s-o punem in taina ca nu cumva sa apara nishte farisei ca sa rfaca din ea ceva aluat... din ala de-al lor... ca ne-a invatzat Hristos... sa nu mancam din aluatul fariseilor sau saducheilor ca deshi e fara neghina apare mereu neghina de undeva shi te intocsici ca itzi piere cheful shi credintza shi-tzi vine sa te mandreshti... crezandu-te shi tu ceva asha cum se cred ei... nishte invatzatori orbi care calauzesc pe altzi orbi ca sa ajunga cat mai sigur cu totzii in groapa...

deci shtiu ca te stradui sa nu ispismuieshti... dar sa shti ca eu shtiu ca e greu sa shti shi sa nu ispismuieshti ci sa fi tot mai sarac in Duhul... shtiu ca e greu findca eu ispismuiesc fara sa iau in seama shi apare din patima dulcetzii shi a duhului minciunii maririi de sine care se ingamfa la iubirea din inima... impreuna cu gandul rau... care face prostii... shi zice ca se joaca pacalindu-ma mereu ca pacatul nu-i pacat... ca asha imi zice mereu...

tu te mandreshti shi pacatuieshti dar potzi fi sigur ca defapt nu te mandreshti shi nu pacatuieshti... asta imi zice shi eu il cred... pentru ca tace shi eu ma pot astfel ingamfa mai bine...

deci asta vreau sa zic ca nu sunt decat un pacatos care a vrut sa nu mai posteze peste 3.663 postari dar a greshit shi a ajuns la 3.664... lucru care m-a durut enorm... caci mi-am calcat sufletul, cuvantul, inima, dragostea, cheful shi pe Dumnezeu... ca asha imi propusesem pare-mi-se ca in acord cu El... dar nu mai shtiu caci mi-am uitat greshelile... iar cel ce nu-shi mai tzine in seama greshelile unde ajunge? din lac in putz, acolo ajunge...

deci in concluzie ma iarta ca te-am ametzit de CRBrL...
Reply With Quote