View Single Post
  #10  
Vechi 29.08.2012, 19:32:15
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Pentru ochiul nefamiliarizat cu icoana ortodoxa, imaginea unui barbat păros, purtand pe umeri insemnele serafimilor, e cel putin stranie.
Optiunea aceasta a iconografilor are desigur un inceput, o noima de unde isi trage originea. E inspirata de profetia lui Maleahi din 3,1: “ Iata Eu trimit pe ingerul Meu inaintea fetei Tale, care va pregati calea Ta”




Sper sa nu se inteleaga eronat ca as insinua cumva ca Glykys nu ar fi familiarizata cu icoana. Din contra, chiar o felicit pentru icoanele foarte ortodoxe pe care le-a postat aici, insa asa cum pt. unii limbajul icoanei e complet limba straina neintelegand din el nici o semnificatie, pt. altii, printre care ma includ si pe mine, unele detalii au nevoie de traducere, ceea ce face cu atat mai mult ca taina icoanei sa fie mereu inepuizabila.

Ce ma nedumerea pe mine in icoana taierii capului sfantului Ioan, si continua inca s-o faca, era suprapunerea planurilor, dubla prezenta a capului: un Ioan Botezatoru viu si intreg din cap pana-n picioare :), cu aripile ingeresti desfacute gata de zboruri inalte, tinanandu-si propriul cap fara trup, in mana, ca un trofeu de mare pret.

Mi-am dat si o explicatie neoficiala si evident deschisa sensurilor noi. Icoana comprima toata cronologia pana la Parusie, iese din timp si se varsa in vesnicie, infatisandu-ne un Ioan Botezator "cu capul la locul lui", din nou realcatuit, si inca in versiune imbunatatita, spre uimirea si mustrarea Irozilor, Irodiadelor si Salomeelor veacului acestuia, incapabili sa inteleaga inutilitatea crimei, caci cei ai lui Hristos nu se tem de acei care despart cu sabia capul de trup, ci doar de cei ce despart, ademenindu-l la pacat, sufletul de Cel care l-a dat.


Anul trecut am atins si eu o bucata din ramasitele pamantesti ale celui ce
L-a atins cu mana lui pe Insusi Dumnezeu, turnandu-i apa pe crestet in Iordan. Moastele lui - un os rotund si frumos mirositor - au fost aduse de la schitul Prodromul din Sfantul Munte.




Moastele din racla alaturata sunt ale evanghelistului Matei, Sf. Stefan si Sf. Mucenita Varvara.

[IMG][/IMG]
Reply With Quote