View Single Post
  #3  
Vechi 13.07.2010, 09:47:22
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Eu as incerca sa citesc astfel:
Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
A auzit avva Antonie despre un calugar mai tanar, care, vazand el pe oarecari batrani calatorind si slabind pe cale, a poruncit unor asini salbatici de au venit si au purtat pe batrani pana cand au ajuns la Antonie.

Deci batranii au vestit acestea lui avva Antonie. Si a zis lor: mi se pare ca acest calugar este o corabie plina de bunatati (calitati), dar nu stiu de va ajunge la liman (in marea ispitelor).
(Se pare ca acel calugar cazuse in inselare, din pricina mandriei care l-a ispitit cu ideea ca poate si el face ceea ce vazuse la avva Antonie, crezand despre el insusi ca ajunsese la aceeasi masura duhovnicesca cu batranul sau parinte.)

Si dupa oarecare vreme avva Antonie incepe deodata sa planga si sa-si smulga perii si sa se tanguiasca.
Ii zic lui ucenicii: de ce plangi, avvo?
Iar batranul a zis: mare stalp al Bisericii a cazut acum. (Si zicea despre calugarul cel mai tanar.) Ci mergeti, zicea el, pana la dansul si vedeti ceea ce s-a facut.

Deci s-au dus ucenicii si l-au aflat pe calugar sezand pe rogojina si plangand pacatul pe care il facuse.

Iar el vazand pe ucenicii batranului, le-a zis: ziceti batranului ca sa roage pe Dumnezeu sa-mi dea numai zece zile si nadajduiesc ca voi da raspuns, adica ma voi pocai.

Si (insa) dupa cinci zile a murit.
Reply With Quote