Subiect: se cade?
View Single Post
  #3  
Vechi 05.11.2007, 22:11:23
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Urzicuta,ai deschis un subiect delicat,si daca este sa fim sincer o sa patim ca la rubrica "calugarie" cand ne vor sari toti in cap,fiindca din pacate eu nu pun aceasta problema doar pe seama femeilor...si iar femeilor,ci pe seama ambelor parti,deopotriva mirenii cu monahii,pentru care consider ca responsabilitatea trebuie sa fie reciproca.
Chiar daca teoretic biata Eva este intotdeauna vinovata,este ispita si unealta vrajmasului,cum se aude deseori prin manastirile de calugari,eu consider ca Adam este ceva mai perfid si in "inocenta" lui se disculpa mult prea usor de propriile actiuni,sau mai bine spus,de propriile greseli.
Toata lumea spune ca "bietii calugari sunt nevinovati,femeile sunt cu pricina!!!".Nu este chiar asa,si o marturisesc din experienta...dintr-o prea dura experienta.Si aceasta n-o spun dintr-un simplu gest egoist de-a ma curata de vina ce mi se atribuie,ci incercand sa fiu pe cat posibil de realista,detasata de situatia in sine.Bine-nteles ca nu pot intra in amanunte,insa realitatea de multe ori este dincolo de noi,iar cei care cred ca,cu propriul suflet intinat de faradelege pot dormi linistiti,pentru ca statutul de "ingeri" ai poate absolvi de orice raspundere sau vina spirituala,atunci n-au decat.
Reply With Quote