View Single Post
  #1737  
Vechi 26.11.2009, 15:29:54
preamultadezbinare preamultadezbinare is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2009
Mesaje: 99
Implicit

Danut7:"Nu toti is orbi ca adventistii.Desigur ca sunt o gramada de locuri in VT care atesta viata dupa moarte,iar in NT nu mai vorbesc.Pune-te si citeste si dumneata si o alta versiune de Biblie in afara celei adventiste, poate "asa o sa gasesti".

Biblia Cornilescu o considerati adventista?Pe aceea am citit-o.Si nu prea vad din ea unde in VT scrie despre Viata dupa moarte",afara doar daca nu considerati pasajul acela cu vrajitoarea din En-Dor,pe care a consultat-o Saul,pasaj care e mai mult decat discutabil,in sensul ca asa zisul Samuel era"un bărbat foarte bătrân, îmbrăcat cu o haină lungă"-citez din versiunea ortodoxa.Deci "sufletele"mortilor arata asa cum aratau persoanele respective in momentul mortii?Si stau in pamant(de acolo a "iesit"Samuel)?Cam greu de construit o doctrina pe baza unui pasaj destul de ambiguu! In rest,se vorbeste de LOCUINTA MORTILOR,care inseamna groapa,pamantul, mormantul,locul unde merg toti cei morti,dar in nici un caz iadul!
Si ca sa vedeti ca am citit chiar si Biblia ortodoxa ,va dau doua citate(chiar din textele apocrife:
1/Tobit 3:6-"Fă deci cu mine ceea ce binevoiești! Poruncește să mi se ia duhul, ca să mă desfac și să mă întorc în pământ, fiindcă mi-e mai bine să mor decât să trăiesc, căci mi s-au făcut învinuiri nedrepte și sunt cumplit de amărât! Poruncește să fiu scăpat de această povară în locașul de veci, și nu-ți întoarce fața Ta de la mine!"
2/Baruch 2:17,18-"Și deschide ochii Tăi, Doamne, și vezi că nu cei morți care sînt în locuința morților, de la care s-a luat duhul din cele dinăuntru ale lor, vor da slavă și dreptate Domnului, ci sufletul cel mâhnit peste măsură, cel ce merge gârbovit și fără putere, ochii cei slăbiți și sufletul cel flămând îți vor da slavă și dreptate, Doamne."
Deduceti de undeva din acestea doua ca evreii credeau in viata de dupa moarte?