View Single Post
  #5  
Vechi 21.06.2011, 00:25:04
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina26luca Vezi mesajul
Expunerea prelungita si in cantitati foarte mari "coloreaza"oamenii!!!
Cu focul nu ma joc,pentru ca nu-mi permit,fiind vorba despre sanatatea copilului meu!In calitate de parinte "am masurat de zece ori si am taiat o singura data",asa ca m-am interesant in amanunt despre argintul coloidal in care am toata increderea.
Asta să credeți dvs. E nevoie de cantități mici pe perioade mai lungi. În niciun caz de cantități FOARTE mari:

Rosemary Jacobs, 66, had painful face peels to remove layers of skin after it developed an irreversible grey tinge.

Her rare condition - known as argyria - began when she started taking nasal drops containing colloidal silver (CSP) at the age of 11.

Four years later a skin biopsy revealed a multitude of silver particles embedded deep beneath her epidermis.


Rosemary a suferit îndepărtări dureroase de straturi de piele după ce a dezvoltat o culoare argintie ireversibilă. Argyria a apărut de la 11 ani când a început să ia picături cu argint coloidal. Patru ani mai târziu biopsia a relevat o mulțime de particule de argint înglobate în straturile adânci ale epidermei.
Sursa: http://www.telegraph.co.uk/news/news...medicines.html

În fine, spuneți că folosiți cantități infime, dar care mai e rostul să-i mai dați chiar și acel strop de argint, dacă e atât de puțin? Mă faceți să cred că habar n-aveți cum funcționează un organism, din câte miliarde de celule este alcătuit. Dacă o bacterie nu se dezvoltă pe un mediu de cultură după ce s-a adăugat o cantitate uriașă de argint, comparativ cu numărul de celule (cel mult câteva milioane), nu înseamnă că-și va face efectul dacă administrați o picătură de argint unui organism cu miliarde de celule. S-ar putea ca stafilococul să evite celulele cu argint în ele și să intre în cele normale. Sau s-ar putea să aveți surpriza că ionii de argint preferă să se depoziteze în straturile de grăsime ale epidermei în loc să protejeze hematiile.

În orice caz, testele pe un mediu de cultură sunt complet irelevante în ceea ce privește un organism precum cel al omului. Bacteriile dintr-o eprubetă mor și dacă le pun cianură. Ce vă face să credeți că argintul n-ar fi și el toxic?

Last edited by Kronos; 21.06.2011 at 00:27:33.
Reply With Quote