View Single Post
  #1241  
Vechi 08.10.2009, 19:30:20
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Condor in sfarsit am un motiv sa ma bucur de aceste discutii cu tine.
Te bucuri pentru ca iar ai inventat ceva. Te-as ruga sa nu mai spui nimic despre mine sau biserica adventista.

Ca o rasplata pentru nedevarurile si insinuarile pe care le-ai facut despre mine si biserica adventista, pot sa stiu si eu din ce confesiune/biserica faci parte? Nu o sa fac nici un comentariu.

Citat:
Īn prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Iti pun in fata 3 variante:
1.Solomon a facut bine cand a afirmat ca dincolo nu mai exista nimic(asa cum crezi tu,ca Solomon nu a afirmat asta) si Isus a gresit cand "l-a contrazis" prin pilda bogatului nemilostiv.
2.Solomon a gresit cand a afirmat ca dincolo nu mai exista nimic(desi repet ca Solomon nu a afirmat asta,ci doar sa spunem prin absurd ca ar fi facut-o) si Isus a avut dreptate ca dincolo mai exista ceva prin pilda bogatului nemilostiv(dar nu numai prin ea ci si prin alte cuvinte ale sale,unele dintre ele chiar ti le-am adus Matei 10:28)
3.Solomon de fapt nu a afirmat ca dincolo n-ar fi nimic si nu l-a contrazis pe Isus.
Ce varianta alegi?
Nici una dintre cele trei variante ale tale (toate seamana a aiureli: "solomon a gresit", "Iisus a gresit", "solomon nu a afirmat ce a afirmat"). Mai da-mi, una sau mai multe variante, poate apare si una mai inteligenta pe care sa o pot considerata adevarata (sau macar aproape de adevar).

Pana atunci, poti sa-mi spui de ce atat in afirmatiile lui Solomon (si nu numai) referitoare la lipsa de cunoastere din timpul mortii, cat si in pilda bogatului nemilostiv, lipseste Dumnezeu?
Ca sa fiu mai clar: daca iei literar pilda din Luca 16, trebuie sa ai si o explicatie a lipsei lui Dumnezeu (nu era nici cu bogatul, nu era nici cu saracul Lazar). Cum comentezi acest lucru (daca se poate in cateva randuri care spun ceva, nu in cateva texte care nu spun nimic).