View Single Post
  #1242  
Vechi 08.10.2009, 20:28:59
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Condor,esti unul dintre cei mai incapatanati om dintre care ii cunosc.Tu singurt ai spus si te citez:
"Trebuie sa recunosc ca versetul acesta nu stiu sa-l explic (pot doar bolborosi niste ipoteze). Din Sfanta Scriptura am de invatat si de descoperit toata viata."
Te-a luat gura pe dinainte?Ce insinuez eu cand tu clar ai afirmat ca nu ai cum sa il explici.Dar eu iti spun ca din prisma ideilor adventiste nu ai cum sa le explici,dar daca ai sustine ideea sufletului dupa moarte sunt explicatii.Cum sa nu spun nimic despre Biserica adventista?Acest topic de fapt asta trateaza,o idee sustinuta de Biserica adventista.Se numeste de fapt:"Adventistii neaga viata sufletului dupa moarte ",acum ce sa fac sa ma eschivez?Mie imi place sa fiu la subiect.Tu nu ai negat titlul acestui topic ca daca l-ai fi negat nu ma mai aruncam in discutii.Aici schimbam opinii.Am mai spus si o mai spun o data:nu imi bat joc de ceea ce cred altii si ti-am cerut sa intelegi asta,dar nu intelegi.Esti un pic hipersensibil,ti se pare orice tragedie.N-am dreptul sa pun in dezbatere dogma Adventista?Atunci nici Biblia nu am dreptul sa o cercetez,dar tocmai Cuvantul Sfant spune :"cercetati scripturile".Ai spus sa nu mai vorbesc despre Biserica adventista,atunci ar trebui sa plec de pe acest topic,cand aici despre asta de fapt se discuta.Si despre ce ai vrea sa vorbim atunci?
Si te rog sa incetezi cu "insinuarile tale".Eu nu te-am facut "inventator",desi nu am fost de acord cu multe din ce ai spus tu,nu te-am facut mincinos,desi din acelasi motive pe care m-ai facut pe mine mincinos te puteam face eu.Eu te-am respectat si pe tine si parerile tale,oare e greu sa faci si tu la fel?Tot vorbesti de "neadevaruri",ti-am spus de nu stiu cate ori sa spui ce "minciuni" spun,dar n-ai spus nimic.Spune ce minciuni spun si sa lasam biblia sa spuna daca sunt minciuni sau nu.
Cat despre "aiurelile"despre Solomon n-am ce sa mai spun.Am intuit ca o sa ajungem la jigniri daca continuam discutia si vad ca asa este.Eu nu am vrut asta,tu vad ca vrei.Daca continui asa nu vad de ce sa mai continuam discutia.Observ bine ca atunci cand iti aduc ceva ce nu iti convine si cu greu contracarezi repede iti sare tandara.Ai spus ca scriu mult(o fac pentru a fi cat mai clar,dar vad bine ca o fac degeaba).Eu incerc sa analizez tot ce spui prin prisma scripturii.Oare tu de ce nu faci la fel?De ce te legi doar de cateva chestiuni pe care le pun in discutie si pe altele le lasi ca si cum nu as fi zis nimic?Pai contracareaza ce spun,dar pe baza Bibliei.Contracareaza "minciunile" pe care le spun.Chiar daca nu esti de acord cu ceva,asta nu inseamna ca sunt "aiureli".Eu personal am ales varianta 3.Solomon nu a spus ca dincolo nu mai exista nimic ci pur si simplu ca :"Caci, in locuinta mortilor, in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciune".Ceva tot poate sa existe.Solomon nu exclude ca ceva sa mai existe,ca nu mai exista acolo nimic,asta o pot spune si eu ca este o "inventie".Pai ofera tu o alta varianta daca ai,una mai "inteligenta" asa cum ai spus.Pot sa fiu dur dar nu vreau,pentru ca este contrar Bibliei.De aceea nu folosesc cuvinte tari asa cum folosesti tu.Eu nu am intrat aici ca am chef sa jignesc pe cineva.
Daca vei continua cu jignirile iti spun ca acesta va fi ultima mea postare pentru tine,pentru ca mie nu imi place sa discut cu astfel de oameni.Prefer sa mi se spuna in fata decat cu dedesupturi ironice.
Pentru ca asta ar fi probabil ultima mea postare vreau totusi sa nu te las cu intrebari.
M-ai intrebat:"daca iei literar pilda din Luca 16, trebuie sa ai si o explicatie a lipsei lui Dumnezeu (nu era nici cu bogatul, nu era nici cu saracul Lazar)".Explicatia este simpla.Ce sa caute Dumnezeu in Locuinta mortilor?Stim ca inainte de Isus toti oamenii dupa moarte nu plecau in rai cum cred unii(Raiul este pregatit neprihanitilor,incepand cu inaltarea lui Isus la cer,asa cum Insusi Isus ne spune)ci in locuinta mortilor(intr-adevar cei pacatosi intr-un loc de osanda si cei neprihaniti in alt loc de "odihna" dar in acelasi spatiu numit "Locuinta mortilor").Daca n-ar fi fost asa oare de ce s-a jertfit Isus si a luat cheile Locuintei mortilor?Oare pot fi mantuiti cei care au murit in pacate?Nu pentru ei a luat Isus cheile Lucuintei mortilor,ci pentru cei neprihaniti,pentru ca datorita pacatului adamic toata rasa umana a fost compromisa.Isus a fost cel care a rascumparat pacatele noastre si pacatul adamic.Asa se poate explica si de ce acele doua locuri in care erau Bogatul si Lazar erau asa de apropiate cum reiese din text.Desi presimt ca nu vei fi de acord cu asta eu nu imi propun sa te fac sa crezi neaparat ce spun.Ai liber arbitru si faci ce vrei.Si daca privim din alta perspectiva Biblia spune ca Dumnezeu este prezent pretutindeni.Oare putea fi si acolo?NU,pentru ca in alt loc spune ca ceea ce il indeparteaza pe Dumnezeu de noi este pacatul.El nu poate sta la un loc cu cei pacatosi.Pacatul adamic s-a revarsat asupra intregei rase,dar Isus prin jertfa Sa ne ofera acum Mantuirea.
M-ai intrebat din ce confesiune sau din ce Biserica fac parte.Nu vreau sa raspund la aceasta intrebare pentru ca eu nu vorbesc in numele vreunei Biserici.Tu poate nu vei face nici un comentariu,dar altii o vor face si nu vreau sa se inteleaga vorbesc in numele unei Biserici.
Daca nu vom mai continua discutia,nu iti mai spun decat sa cercetezi scripturile.