View Single Post
  #1246  
Vechi 09.10.2009, 15:42:58
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Ai spus ca "cei ca tine sustin existenta vietii in timpul mortii.".Inseamna ca tu ma cunosti mai bine decat eu insumi.Uite cum ma interpretezi in mod "rautacios".Dar eu spre deosebire de tine nu ma supar.E parerea ta,dar e dreptul meu sa te contrazic.Nu cred ca trupul e nemuritor,punct.Nu sustin existenta trupului dupa moartea pamanteasca asa cum e in forma pamanteasca.Eu nu am vorbit despre moarte partiala si inviere partiala.Am lasat aceasta impresie poate.Eu sustin moartea totala a trupului si invierea totala a lui.Nu sustin nici o moarte partiala.
Acum recunosc si sunt constient ca tu stii mai bine despre confesiunea adventista decat mine,ca doar nu ai imbratisat-o fara sa o aprofundezi indeajuns.Eu doar generalitati,pentru ca nu ma-a interesat sa stiu mai multe decat cei ca tine despre ea.Vad ca ai impresia ca ma leg de Biserica Adventista.Eu nu am nici o treaba cu cultul tau.Ca sa iti arat,voi cauta sa nu o mai amintesc in postarile mele si ma voi lega doar de aceste idei ale sufletului si iadului,privite din perspectiva adventista sau de tine.Binenteles ca sufletul si trupul(Atentie,trupul schimbat cum zice Pavel)au aceeasi soarta,ca de ce zice Mantuitorul in Marcu 9:45 " este mai bine pentru tine să intri în viață șchiop, decât să ai două picioare, și să fii aruncat în gheenă, în focul care nu se stinge"?Pentru ca trupul influenteaza si soarta sufletului.Binenteles ca trupul pamantesc este muritor.La inviere asa cum Pavel ne spune(nu mai pun versetul ca iar o sa spui ca scriu mult si "nimic",uita-te in postarile ulterioare),"toti vom fi schimbati",vom primi alte trupuri.Sufletul insa este vesnic.Ai spus sa nu spun ca sufletul este nemuritor si trupul muritor,dar mie nu imi place sa spun minciuni.Daca esti contra acestui fapt,adu-mi un singur verset care spune ca sufletul este muritor(dar nu mai veni cu cel din Ezechiel,ca am vazut intr-o postare de a ta ca ai recunoscut si tu ca se refera la om),sau celelalte citate pe care le repeti obsesiv,dar in care curios lucru,nu apare sufletul.Eu nu am vorbit nici despre "un fel de fantoma care se desprinde de trup".Vezi cum esti?Tu ma interpretezi cum vrei si cand eu pe baza ce ai spus tu(eu nu am vorbit despre fantome)trag o concluzie repede izbucnesti.Trebuie sa fim corecti,sa nu ne atacam reciproc,hai sa intretinem o atmosfera pe masura temei pe baza careia discutam,si anume o tema teologica.