View Single Post
  #1250  
Vechi 10.10.2009, 19:23:51
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Vad ca nu mi-ai raspuns la intrebarea,pe care ti-am pus-o de doua ori intr-o postare ulterioara:ce se intampla cu sufletul de la momentul mortii pana la momentul invierii?
Nu stiu ce inseamna pentru tine "suflet". Sfanta Scriptura foloseste acest termen sub mai multe intelesuri. Dar, iti raspund din nou: cand omul moare, moare cu totul. Deci, din momentul mortii pana la momentul invierii, nimic din ce-ti imaginezi tu ca ar compune omul (inclusiv "fantoma" pe care tu o numesti "suflet nemuritor") nu mai traieste. Omulo este mort in intregime, pana la revenirea Domnului si inviere.

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
De ce Isus nu a spus niciodata despre cei morti ca au murit,
Bang. Inca o gugumanie de a ta (pe langa cele gen: "nu mai exista locuinta mortilor", "evreii puteau zeifica trupul mort a lui Moise","suflet vine de la suflare", etc). Peste cateva postari, o sa adun toate perlele tale intr-o colectie. Sunt destule.

Dar ai putea sa eviti acest lucru. Ai doua solutii: fuguta mana pe Biblie si un tratament cu lecitina.

"Atunci Iisus le-a spus pe fata: "Lazar a murit".(Ioan 11:14)

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
ci ca "dorm"?(este o diferenta majora intre a muri si a dormi).
Moartea intaia era asemanta, de multe ori (inclusiv de Mantuitorul), si in V.T si in N.T., cu un "somn", pentru ca din aceasta moarte este inviere.


In plus, se intelege ca in acest "somn" nu exista "nici lucrare, nici stiinta, nici intelepciune", asa cum spune Sfanta Scriptura.

Despre moarte a doua, care este o pedeapsa si din care nu mai este inviere, nu se mai spune ca este un somn.

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Legat de aceasta intrebare,te mai intreb de ce despre Samuel se spune ca "s-a sculat" si nu inviat,
Cine voiai sa-l invie? Numai Dumnezeu o poate face. Iar acolo El nu a fost prezent. A fost altcineva: cel rau. Si este capabil de multe semne mincinoase.

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Iti prezint doua versete biblice ale aceluiasi autor(Moise)

Deuteronomul 12:23 Numai, vezi să nu cumva să mănânci sângele, căci sângele este viața (sufletul); și să nu mănânci sufletul împreună cu carnea.
Geneza 4:10 Și Dumnezeu a zis: "Ce ai făcut? Glasul sângelui fratelui tău strigă din pământ la Mine.
La ce s-a referit Moise cand a mentionat "glasul sangelui"?
Daca o iei literar, explica-ti singur. Daca o iei metaforic, este foarte usor de inteles.


Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Ce a vrut sa spuna Isus prin:
Ioan 8:56 Tatăl vostru Avraam a săltat de bucurie că are să vadă ziua Mea: a văzut-o și s-a bucurat."Se referea Isus la ziua cand a venit pe pamant?
Raspunsul il gasesti in Evrei 11 (un capitol despre credinta celor dinaintea lui Hristos, printre care si Avraam).
"In credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite: ci doar le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamant"(Evrei 11:13; versetele 8-10 si 17-19 vorbesc chiar de credinta lui Avram).
Prin credinta Avraam a crezut in fagaduintele lui Dumnezeu, ce vor fi implinite prin Iisus Hristos.

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Daca intre moarte si inviere nu este nimic,cum spui tu, de ce Pavel a afirmat
Filipeni 1:21 Căci pentru mine a trăi este Hristos și a muri este un câștig?
sau
cum sa fie impreuna cu Hristos(inainte de inviere,pentru ca Pavel se refera la un fapt imediat)
Filipeni 1:23 Sunt strâns din două părți: aș dori să mă mut și să fiu împreună cu Hristos, căci ar fi cu mult mai bine; ?
Corect. Intalnirea cu Hristos este imediat dupa moarte (nu in timpul mortii). Si cum moartea este ca un somn in care nu constientizezi nimic, cel ce moare stie doar ca a inchis ochii si in clipa urmatoare este inviat si se afla in fata lui Hristos (chiar daca intre timp au trecut sute sau mii de ani).

Dupa cum stii si din pilda de care te agati (cea cu bogatul nemilostiv),daca ar fi sa o luam literar (desi nu este deloc corect) in timpul mortii nu ai comuniune cu Dumnezeu (implicit, nici cu Hristos). "Dumnezeu nu este un Dumnezeu al celor morti ci al celor vii"(Matei 22:32) - ne spune Mantuitorul cand vorbea despre inviere.

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Daca tu nu iei literar pilda bogatului nemilostiv,cum se poate sa fie sustinut un adevar (,Dacă nu ascultă pe Moise și pe prooroci, nu vor crede nici chiar dacă ar învia cineva din morți.) prin minciuni(considerate de tine minciuni si anume ca intre moarte si inviere sufletul continua sa mai existe)?Oare pildele nu sunt inspirate din fapte reale,nu sunt probabile?Oare daca n-ar fi fost adevarata ideea aceasta a continuitatii,evreii nu L-ar fi contrazis pe Isus,fie ca este vorba si de o pilda?Oare nu credeau si evreii in aceasta idee?Daca este o simpla pilda de ce apare numele de Lazar,ca si cum Isus l-ar fi cunoscut destul de bine,iar in celelalte pilde ale Lui Isus nu apare nici un nume?
Peetor, daca-ti spun fabula cu vulpea si corbul tu, in loc sa intelegi morala, ai sa ajungi la concluzia ca vulpea si corbul vorbesc.

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Ti-as putea spune mult mai multe intrebari(asta ca sa nu le mai aduc in prim plan pe celelalte la care nu mi-ai dat raspuns).Consider ca este sufiecient si ai la ce te gandi.
Reposteaza intrebarile la care crezi ca nu ti-am raspuns. Apoi, am o propunere. In idei scurte, argumentate cu versete din Biblie, iti expun teoria mea (referitoare la credinta in moartea completa, revenirea Mantuitorului, invierea si mostenirea vietii vesnice). Poti sa pui intrebari, sa vedem daca teoria mea este subreda.

A ta, cu credinta in fantome ("suflete nemuritoare"), o poti argumenta cu altceva dar nu cu Sfanta Scriptura.

Last edited by condor; 10.10.2009 at 19:28:41.