View Single Post
  #30  
Vechi 30.11.2009, 21:38:33
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit 1)Repostare si 2)raspuns:

Citat:
În prealabil postat de monicag Vezi mesajul
Din motive foarte obiecte nu pot dezvalui prea multe...cert este ca am fost la un Calugar-Staret care m-a sfatuit sa caut un preot/duhovnic/calugar care sa imi citeasca de 33 de ori Moliftele Safntului Vasile cel Mare+Moliftele Sfantului Ioan Gura de Aur.Mentionez ca intradevar familia mea are niste blesteme grele si vechi...Problema este ca in orasul meu sunt foarte cunoscuta si nu am gasit nici un preot ...daca as trimite vreo scrisoare+bani la diferite Manastiri din tara si calugarii de acolo sa mi le citeasca si in absenta mea,ar fi bine?1 data pe saptamana as putea merge la o manastire aproape de oras...Ce credeti? imi puteti da niste sugestii,va rog?Multumesc anticipat,Dumnezeu sa ne ajute!Monica
Militvele Sf.Vasile cel Mare nu sunt la indemana oricui, caci ele se afla scrise in cartea de cult numita MOLITFELNIC!!!! Este o carte pe care o foloseste numai Episcopul si Preotul! ATAT!!! Cartea se tine numai in Sf.Altar si o ia Preotul cand are nevoie pt unele Sf.Taine sau Rugaciuni de binecuvantare la diferite trebuinte!!!
Fiind carte de cult mireanul nu poate sa intre in posesia ei, numai daca o cumpara de la un magazin cu obiecte de cult! Dar nu este destinata mireanului ci in exclusivitate Epsicopului si Preotului!
Daca Molitvele Sf.Vasile cel Mare sunt trecute intr-o carte de rugaciuni, asta este facuta fara ca Episcopul sa stie, si cel ce a facut aceasta, isi asuma toate responsabilitatile sufletesti si morale! Caci ispiteste pe cel simplu sa le citeasca si asa sa isi aduca asupra sa numai ispite ba chiar si indracire!
Molitvele Sf.Vasile cel Mare nu se citesc oriunde si oricand! Ele se citesc numai in ziua de pomenire a Sf.Vasile (1ian) si la hramul unei Manastiri sau Biserici daca se face Prieveghere, si necesita o pregatire a preotului sau episcopului care le va citi! Aceasta pregatire consta in macar 7zile de Post, spovedanie si Impartasanie si MUUUUULTA rugaciune inainte! Numai asa!
Ele se mai pot citi si unui indracit, dar numai cu stirea episcopului, urmand aceeasi pregatire inainte de al se citi!
Pt mirean „molitvele” lui sunt PSALMII!!! Si acestia se citesc numai cu binecuvantarea si stirea duhovnicului si numai atat cat spune el!


In cazul de fata, nu se citesc Molitvele Sf.Vasile cel Mare de 33 ori! Nu stiu cine a fost acel staret de a spus asa ceva ca se citesc de 33 ori, dar se pare ca nu prea este responsabil cu ACEASTA!!! NU e de joaca cu aceste rugaciuni! nu o sa gasiti pe nimeni care sa va citeasca de 33 ori, fie si pt bani, la o adica! Nimeni nu se incumeta sa Blesteme dracii! Dar puteti face altceva:
Ceea ce trebuie sa faceti Dvs pt familie este sa mergeti la SPOVEDIT, sa va marturisiti TOTI ai familiei, sa va impartasiti, sa mergeti la taina Sf.Maslu, sa tineti post (acum este Postul Craciunului, dar si fiecare miercuri si vineri) sa va rugati si dimineata si seara cu rugaciunile spuse de duhovnic printre care si Citirea la Psaltire! Sa aveti icoane si sa arda candela, din care sa va miruiti in fiecare zi. Sa luati Aghiasma si Anafora pe nemancate in fiecare dimineata, sa dati cu tamaie prin casa! Sa nu purtati ura nimanui, sa nu fiti certata cu nimeni! Sa va platiti toate datoriile catre toti oamenii, sa FACETI MULTA MILOSTENIE catre cei care NU au nimic (nu zic de tiganii de pe strazi, ci de oamenii singuri si batranii care nu au pe nimeni) sa mergeti in fiecare duminica la Biserica si sa ascultati Sf.Liturghie intreaga, si la fiecare slujba sau Acatist care se face la Biserica!

Puteti trimite pomelnice la mai multe manastiri (si aici va recomand Manastirea Frasinei, loc.Muiereasca, jud.Valcea) dar si sa dati pomelnice la diferite Biserici.

Doamne ajuta!!! Bucurii si pace sufleteasca!!!
__________________

Last edited by geo.nektarios; 30.11.2009 at 21:41:21.
Reply With Quote