Subiect: Salutul
View Single Post
  #8  
Vechi 25.03.2009, 08:40:54
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit de ce ne suparam, nu dorim sa ajutam?

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Mai "clementia" ne tot intrebam zadarnic ce trebuie sa spunem cand ne intalnim cu x, y.... Sa fim firesti. Acest lucru e cel mai important.

E trist ca rostim de ex. "buna ziua" si nu mai vedem rostul si sensul acestor cuvinte. Le rostim mecanic.

Asa ca cel mai important este sa rostesc ceva in care sa fiu viu, sa simt cu adevarat acele cuvinte.

In cazul intalnirii cu un preot, eu nu astept sa ma salute el, il salut eu. Cum? Sarut mana Parinte. De ce? Pentru ca e un om care naste tainic oameni in Hristos.

Eu nu am un salut pentru toata lumea. Pe unul il salut intr-un fel, pentru ca stiu ca va zambi, ca va fi bucuros ca m-a intalnit prin acele cuvinte, pe altul in alt mod.... Asa ca eu consider ca nu-i nevoie de retete in a saluta. E nevoie sa fim vii si nu morti, cand ne intalnim unul cu celalalt.
Nu inteleg de ce te superi.Vin aici sa cer ajutor si daca un salut ma pune in dificultate incerc sa aflu care ar trebui sa-mi fie conduita ca sa ma apropii mai mult de adevar. Tu te-ai nascut invatat? poate tie ti-a dat Dumnezeu mai multa intelepciune , imparte si la ceilalti ca e gratuit si bine-ti faci.. Daca insist pe subiect inseamna ca nu m-am lamurit !
Iar daca te deranjeaza ,treci peste subiect sau fii ingaduitor ca e post .
Reply With Quote