View Single Post
  #10  
Vechi 28.07.2010, 11:47:06
georgiana.gabriela georgiana.gabriela is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cele descrise sugerează un fenomen relativ frecvent întâlnit. Dați o căutare după cuvântul cheie "poltergeist". De multe ori astfel de fenomene se petrec în jurul unui copil, care se întâmplă să aibă o dezvoltare psihică întârziată.

Dar nu întodeauna. Am cunoscut nemijlocit un caz terifiant cu elemente hazlii de-a dreptul. Un unchi de-al meu, medic cu multă experiență, tipul de om cu gândire științific-experimentală a suferit avarii foarte serioase ale locuinței sale în urma cutremurului din 1977. A fost nevoit să se mute, cu soția și copilul, acasă la niște prieten care aveau o aripă liberă în locuința lor, veche de aproape un secol, situată nu departe de parcul Pache. Prietenii l-au avertizat că acea aripă este liberă din cauză că acolo sunt fantome. "Ce să fie, dragă ?? Ești bun să mai spui odată ? Hă hă hă !" a fost răspunsul medicului pozitivist. În chiar prima noapte au apărut. Îi trăgeau plapuma de pe el. Ajunsese că se lupta în mod fizic cu adversari nevăzuți: el trăgea de un capăt al plapumei, ei de celălalt. Situația a durat mult și bine, ajunsese să se obișnuiască cu asta. După o vreme, simțindu-se obligat față de ospitalitatea rudelor ( și, probabil, având morbul căutării de explicații științifice ), a făcut o renovare capitală. Sub pardoseală, a fost descoperit un vechi schelet uman. Medicii legiști au indicat o vechime de aproximativ 40 de ani. Probabil, o veche crimă dinainte de război. A fost dus la cimitir și s-a făcut slujbă de înmormântare. De atunci, acolo se poate dormi. Fantomele nu mai deranjează pe nimeni.
nu cred in existenta asa numitelor fantome. Sufletul omului aluia nu putea ramane pe pamant, chiar daca nu i s-a facut slujba. Diavolul e singura "fantoma" existenta. Acel loc, probabil, prin crima care s-a infaptuit acolo, a fost blestemat. Si acolo si-a facut diavolul de cap cum a vrut. Diavolul poate lua chipul anumitor persoane, animale, etc, si astfel poate pacali omul. Sufletul omului merge la judecata dupa moarte, si i se hotaraste soarta, daca ramane in Rai sau in iad. Referitor la slujba facuta si la dobandirea linistii acelui loc in urma ei, este foarte adevarat. Cred ca datorita acelei slujbe s-a dezlegat blestemul pus asupra acelui loc.
Exista doua forte: Cea buna, reprezentata de Dumnezeu, si cea rea, reprezentata de vrajmas. Nu exista o forta de mijloc (fantome, strigoi, zane etc...) la fel cum nu exista Purgatoriu.

Acum, ce s-a intamplat in casa prietenei tale (celei care a deschis topicul, am uitat nick-nameul) poate fi probabil adevarat, cum am spus mai sus, poate fi inchipuire (nu stiu), sau poate partial probleme tehnice (ex, televizorul) si partial ceva straniu (provocat tot de cel rau). Nu pot sa spun eu exact, pentru ca nu stiu.
Acum, un sfat pot sa-ti dau: trebuie sa te rogi pentru prietena ta si sa se roage si ea, sa mergeti la biserica, sa faca o sfestanie in casa (neaparat) si sa se pomeneasca la Sfanta Liturghie, la Sfantul Maslu. Dumnezeu nu lasa pe nimeni prada vrasmasului, daca persoana respectiva are credinta in El.
Reply With Quote