View Single Post
  #1  
Vechi 26.09.2013, 04:37:46
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit Preot român, acuzat de agresiune sexuală în Canada

Scandal în comunitatea românească din Toronto. Preotul paroh de la biserica Ortodoxă "Toți Sfinții" din Scarborough se luptă să își demonstreze nevinovăția, după ce a devenit ținta unor acuzații de agresiune sexuală.

Acuzatoarea este o femeie din parohie, tot româncă. A făcut denunț la Poliție, iar preotul a fost arestat și interogat timp de 2 ore, după care anchetatorii l-au pus în libertate. Potrivit presei canadiene, femeia care îl acuză pe părintele Ioan Pop spune că acesta a agresat-o în data de 4 septembrie, chiar în biserică, și că doi enoriași au intrat în lăcașul de cult la timp ca să o salveze.

Contactat de "Jurnalul Național", părintele Pop spune că așa-zisele acuzații sunt nefondate și că martorii despre care pomenește românca pot depune, de fapt, mărturie că el nu a avut niciun gest nepotrivit față de femeia care îl acuză.

"Sunt devastat. Nu mai am putere în mine, pur și simplu e o înscenare, cea mai dură posibilă. E șocul șocurilor. Mă simt distrus, s-a stricat bunul nume și reputația pe care le-am clăsit 14 ani aici", ne-a spus preotul de la "Toți Sfinții".

Părintele Ioan Pop spune că femeia a venit, într-adevăr, la biserică, în acea zi, ca să îi ceară un fel de scrisoare pe care avocatul ei să o poată folosi în instanță ca să își poată vedea mai des copilul în vârstă de 8 ani. Cel mic e în grija statului, pentru că, spune preotul, mama lui e instabilă emoțional. "Îl vedea doar marțea și miercurea, câte 2 ore, și voia să îl vadă și sâmbăta și duminica, să îl aducă în comunitatea românească. Tot eu i-am botezat copilul, în 2006. Ea a revenit în comunitate de ceva vreme și a venit la biserică. Noua ne-a fost milă de ea, i-am dat de mâncare, am făcut și colectă pentru haine și alte cele", explică preotul.

Între ei nu a existat absolut niciun incident. "I-am scris acea scrisoare, apoi, cum suntem noi, românii, calzi...pupi omul la venire, pupi omul la plecare, dai mâna cu el și îi urezi drum bun. Mă trezesc după 2 zile că mă cheamă poliția, să mă duc la ei că am o reclamație, la Divizia 41. M-au întrebat: <Știi de ce ai venit aici?> <Știu, dacă îmi spuneți>, am zis. Iar ei mi-au pus cătușele, m-au dus la fotografiat, la amprentat. S-au interesat cine sunt, ce sunt...Iar după vreo 2 ore mi-au dat drumul. Au zis că pot merge acasă, dar nu am voie o vreme să merg la biserică, nu am voie să ies din Ontario, niște restricții standard. Dar eu nu pot avea așa interdicții, adică nu pot să nu mă duc la biserică! Acolo e serviciul meu, e ca și cum îmi spun să nu îmi câștig pâinea" ne-a explicat părintele Ioan Pop.

Preptul a aflat cine și de ce îl acuză abia când a primit, prin avocat, documentul de eliberare din arest. "Polițiștii nu au vrut să îmi spună despre caz. Nici cine m-a acuzat, nici când, de ce și în ce formă. Am aflat când m-au eliberat din arest, pe hârtie scrie cine e acuzator și incriminarea - sexual assault."

"Ea miercuri a făcut plângerea, iar duminică a apărut la biserică. Noi ne-am purtat frumos, ca de obicei, i-am oferit cafea, am stat de vorbă. Acum mă aștept să apară la biserică și duminica aceasta, ca și cum nu s-a întâmplat nimic. M-a sunat și nașul ei, să ne spună să nu ne supărăm, că ea era foarte nervoasă când a făcut plângerea și nu mai gândea coerent. Și că o să își retragă plângerea" a spus, pentru Jurnalul Național, și soția preotului Ioan Pop.
Părintele și-a luat avocat și e implicat în două tipuri de proces: "Pe de o parte, vreau să se șteargă restricțiile, pentru că biserica e locul meu de muncă, aici am botezuri, am cununii, am slujbe. Apoi vreau să îmi dovedesc nevinovăția".

În tot acest demers, preotul spune că îi are de partea lui și pe martorii despre care acuzata a spus că au intervenit ca să o salveze. Ne-a explicat că "martorii erau acolo, în biserică. Geta și George mă așteptau de jumătate de oră, în liniște. Au rămas și ei blocați și consternați, cum e posibil să spună ea așa ceva când ei erau acolo și nu ne-au deranjat cât am făcut scrisoarea și au rămas și după ce ea a plecat, ca să discutăm problema cu care au venit ei".

Părintele Ioan Pop trebuie să se prezinte la proces în data de 15 octombrie. Chiar dacă plângerea va fi retrasă între timp. E o încercare din care preotul speră să iasă mai puternic, dar și în gardă față de oamenii cu care se vede și discută zi de zi. "O iau ispită de la Diavolul, o să treacă. Viața merge înainte și poate o să învețe și alții să nu mai fie calzi cu nimeni, și medici, și profesori, să stea la distanță, rece și protocolari și foarte atenți".

http://jurnalul.ro/stiri/externe/pre...re-651531.html

Stirea a fost data si pe psoturile TV din Canada.
Reply With Quote