View Single Post
  #279  
Vechi 29.09.2012, 15:09:02
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu cred că sfânta taină ne obligă la trăirea unui iad în doi. Ea e taină întrucât e har. Dacă te-ai rupt de har, te-ai rupt de taină, n-o mai trăiești. Nu cred că Dumnezeu ne lipsește de libertate prin căsătorie. De altfel, lipsa libertății înseamnă și lipsa iubirii. Nu poți iubi decât dacă vrei asta.

Cred că poți îndura multe într-o căsnicie, chinuri, dureri, mucenicie, însă toate astea trebuie să le faci pentru că așa vrei, pentru că așa crezi, pentru că-l iubești sau ți-e milă de soțul care-ți face astea, iar nu pentru că te-ai legat pentru totdeauna, în mod fatal.

Deci dacă nu faci asta din libertatea ta - pe care ți-o poți jertfi, însă asta înseamnă să i-o închini lui Dumnezeu, nu s-o pierzi, pentru că atunci devii și mai liber, renunțând la toate ale tale -, sau dacă nu poți pentru că ți-e sufletul vlăguit, cred că e mai bine să iei distanță de celălalt, să te separi.
Ceea ce înseamnă, dacă crezi în unicitatea căsătoriei, asumarea crucii singurătății.
De cruce oricum nu putem scăpa dacă vrem să ne mântuim. Ar trebui, din contră, s-o iubim, dar asta uităm mereu.

La ultima întrebare răspunsul este „da”. Pentru cazurile enunțate de tine Biserica acceptă despărțirea. Însă taina nu poate fi dizolvată, nu are cum, ea ținând de unicitatea ta și a celui cu care ai devenit un trup. Ea admite, cu pogorământ, recăsătorirea, care este o binecuvântare (în cazul celor care au mai fost căsătoriți).

P.S. Cred că ai postat la topicul potrivit.

Last edited by N.Priceputu; 29.09.2012 at 15:15:06.
Reply With Quote