View Single Post
  #1336  
Vechi 19.10.2009, 11:13:08
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Iustin45 Vezi mesajul
Aberezi mestere barbos. mai ia o pauza, mai respira!
De unde ai scos tu aberatiile astea? Numai diavolul te poate invata atatea minciuni. Mantuitorul a spus:
"Aberatiile" acelea sunt extrase din teologia voastra fara Hristos. Citeste link-ul acela cu explicatii referitoare la drumul sufletului dupa moarte. Ca sa vezi unde duce indepartarea de Sfanta Scriptura. "Isi vor intoarce urechea de la adevar, si se vor indrepta spre istorisiri inchipuite" (2 Timotei 4:4)

Sa nu-mi spui ca ceea ce este scris aici http://www.sfaturiortodoxe.ro/drumul.htm, este mai mult decat o istorisire inchipuita. Vedem judecata fara Hristos, rai fara Hristos, inaltare fara Hristos, izbavire fara Hristos, etc. Pe scurt, totul fara Hristos.

Nu-i nevoie sa-mi arati ce a spus Hristos in Sfanta Scriptura. Astept sa-mi explicati (poate incearca si altii) de ce l-ati scos pe Hristos din teologia voastra (ma refer in special la teoria care explica "drumul sufletului dupa moarte" - nici in alte aspecte nu prea aveti nevoie de Hristos; ori lipseste ori are rolul de figurant).

Ca o intrebare generala: in cine va incredeti si cine va este invatator, (caci de Hristos se vede ca nu aveti nevoie)? Ca un ajutor pentru raspuns, vreau sa va spun ca cine nu are nevoie de Hristos asculta de vrajmajul Mantuitorului.

Last edited by condor; 19.10.2009 at 11:17:16.