View Single Post
  #5  
Vechi 03.12.2010, 18:25:41
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred tocmai ca nu ne prea zambeste ci mai degraba ne invinuieste pentru faradelegile fara de numar.Dreptii sunt uneltele lui Dumnezeu,prin care sfatuieste oamenii,si prin ei face cu putinta milostivirea Sa peste noi.Daca acestia nu sunt,oamenii vor da peste urgia dreptatii lui Dumnezeu,dupa faptele lor.Familia cu roadele ei pline de faradelegi,il aduce pe Dumnezeu in impas,drept pt. care oamenii sunt trasi la raspundere si au soarta smochinului fara roada.,,Cautat-am printre ei,sa gasesc un om ca sa se poarte cu dreptate inaintea fetei Mele pt. tara aceasta,ca sa nu o pierd,si n-am gasit''.Primul drept care a stat inaintea lui Dumnezeu pt. altii a fost Avraam.Altul a fost Moise,care a stramtorat pe Dumnezeu,ca sa ierte norodul pt. marele pacat de a se inchina vitelului de aur zicand:,,Rogu-ma acum,de vrei sa le ierti pacatul acesta,iarta-i,iar de nu sterge-ma si pe mine din Cartea Ta,in care m-ai scris''.Si Dumnezeu asculta de om,e indelung rabdator si milostiv,dar nu lasa nimic nepedepsit,si cu toate astea,de mii de ani,omul continua....sa doarma.
Reply With Quote