View Single Post
  #110  
Vechi 29.01.2010, 12:17:00
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
Evreulcelales, Elohim (el-o-heem) nu este forma de respect ci este plural si este folosit si dupa primirea poruncilor.
Uite de exemplu cum ii spune D-zeu lui Moise in Exod 34 - 23. ,,De trei ori pe an, toți cei de parte bărbătească să se înfățișeze înaintea Domnului Dumnezeu, Dumnezeul lui Israel.,,

,,Domnului Dumnezeu, Dumnezeul lui Israel,,
awdone yehhovaw, eloheem yisrawale.

awdone = stapan absolul, suveran,...
yehhovaw = existent prin sine, auto existenta,...
eloheem = este D-zeu la pluralul si folosit in sens comun, normal, obisnuit, des, si este din singuralul eloah (care inseamna D-zeu, divinitate, zeitate si este rar folosit la singural)

Sau alt exemplu este Exod 34:14 ,,Să nu te închini înaintea unui alt dumnezeu; căci Domnul se numește gelos, este un Dumnezeu gelos.,,

,,unui alt dumnezeu,, (el, ale = mare, atotputernic,...)
,,caci Domnul,, (yehhovaw)
,,este un Dumnezeu,, (el, ale = mare, atotputernic,...), deci acelasi cuvant.
Alt aspect este cum zice ,,Domnul se numeste gelos,,. Domnul nu are un nume ci shame = pozitie, definitie, termen calificativ,...

In fine si ptr. crestini suna neobisnuit D-zei, dar gandul crestinului poate sa ii separe sau uneasca, ca persoane. Iar Unul se refera la caracter, felul de a fi,...
Mi-e tare frica ca in discutia asta noi vom discuta pe doua limbi diferite ca eu ma refer la versia originala, cea ebraica si tu te bazezi pe versia care este tradusa, uneori de cateva ori,din limbi diferite. Si nu numai.Explicarea VT de catre crestini nu este identica la explicarea de catre evrei.
Ai scris:awdone yehhovaw, eloheem yisrawale. De fapt este vorba de: adon=domn (adonai=domnul meu) yahwe =unul din numele Lui uzat pentru a nu pronunta numele Lui des si degeaba. Elohei Israel= Dumnezeul (poporului) Israel. (Isra-El= cel care sa luptat cu ingerul lui Dumnezeu. Israel este al doilea nume a lui Yacov ,nepotul lui Avraham).
In ebraica Elohim este numele Lui din respect si nu are nici o legatura cu pluralul.Cum am mai scris deja,un fel de "dumneavoastra" care fara discute este o forma de pluralinsa numai cu intentia de dare de respect/politete.
Nu te supara ca-ti scriu ca VTse poate cerceta numai dupa versia ebraica.LaUniversitatea Ebraica din Ierusalim se gaseste o catedra speciala pentru teologi,preoti,calugari si alti oameni de biserica care invata ebraica in scop de a invata si intelege mai bine cele scrise in VT.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...