Subiect: Scoli ortodoxe
View Single Post
  #3  
Vechi 07.05.2008, 15:25:31
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Si eu ma gandeam ca ar fi de bun augur o asemenea initiativa, mai ales in zilele noastre, pentru copiii nostri - eu chiar ma gandesc serios daca, va fi sa traiesc in lume mi-as mai dori proprii copii, avand in vedere lumea in care traim... plus ca ar insemna sa mai chinui un alt suflet cu patimirea pentru pacatele mele ca parinte si cu indrumarea cu greu spre mantuire, ca sa nu mai zic si de faptul ca mi-as mai transmite si genele nenorocite mai departe, de care nu ma prea mandresc :dozingoff:. Dar in fine, nu vreau sa descurajez pe cei care isi doresc sa fie parintii copiilor lor, pentru ca este si acesta un mod minunat de a ne ajuta la mantuirea noastra (parca se spunea undeva ca femeia se va mantui prin nastere de copii - bineinteles, sensul profund este ca grija copiilor contribuie cumva la mantuirea parintilor, adica si a mamei cat si a tatalui care isi au grija de copii).
Dar cine se va implica intr-adevar ca sa-si ia si o astfel de responsabilitate in Biserica noastra, respectiv BOR, cand ne cam destramam si noi, si asta din cauza unora din interior, cat si a noastra cei care ne incapatanam sa facem tot dupa cum ne duce capul chiar daca Domnul ne-a aratat deja ca fara El nimic nu putem (ma refer tot la mine...)...? In sfarsit, cred ca daca se vor face, va fi vorba de multe interese... sau poate Dumnezeu ne va ajuta sa fim in acest mod mai uniti ca ortodocsi...? Este o vorba in popor, cu mult adevar daca o privim ca pe o rugaciune: Dumnezeu, cu mila...!
Reply With Quote