View Single Post
  #7  
Vechi 06.05.2009, 21:32:11
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Talking

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Poi chiar semnatura ta iti poate fi de folos,

Imi amintesc ca citisem o istorioara in care se spunea ca un oarecare indian, adapostise pt un an in casa lui un crestin pt ai face anumite lucrari, insa indianul a pus conditia ca pe parcursul sederii crestinului in casa sa, acesta sa nu-i vorbeasca despre credinta lui si despre Hristos, zis si facut
Dupa un an de zile , indianul se converteste la crestinism fiind fermecat de modul exemplar de viata a crestinului, de rabdarea lui, de dragostea, intelegerea, iertarea, mangaierea si purtarea cuviincioasa a lui, si toate acestea fara ca omul nostru , crestin ssa-i fi pomenit o clipa despre Hristos si invatatura crestina

De ce am spus aceasta poveste, tu ai zis ca ai inceput sa umbli pe calea cea stramta indicata de Mantuitorul Hristos, sa umblii in har, in fapte si roade de pocainta, continua sa umbli asa si la un momendat rasul celor ce te batjocoresc se va preface in rusine vazandu-ti purtarea, vazandu-ti dragostea si rabdarea
Nu uita ca in viata asta trebuie sa luptam, nimic nu ni se da pe tava, trebuie sa fim insa u Hristos si a lui Hristos in orice moment si in orice imprejurare fie in bucurie fie in necaz, iar rabdarea ta va fi pe deplin rasplatita de Cel pe care=l ai in inima si in a carui pronie te increzi,
Doamne ajuta!
Da ,dar cine spune ca este usor .....probabil este deja sfant si nu stie , ceea ce ma framanta pe mine este cum de este posibil ca Sfintii sa intoarca la adevarata cale mii de suflete iar eu ma simt neputincioasa si nu reusesc nici macar un suflet sa intorc..durerea mea este ca ei majoritatea cer dovezi ...le spun cu regret destul de simplist nu stiu Scriptura si nu pot face minuni ,sunt doar un suflet amarat atat...
Multumesc pentru raspuns!
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote