View Single Post
  #9  
Vechi 02.11.2012, 19:25:05
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nu cred ca lipsa banilor este motivul principal care duce la cearta si dezbinare intr o familie , caci sunt destule exemple de "familii" cu stare materiala deosebita unde cearta si dezbinarea sunt la tot pasul . Unde dragoste nu e , nimic nu e , si asta o spun cu toata convingerea !
Cu siguranta un "Doamne Iisuse Fiul lui Dumnezeu , miluiete-ma pe mine pacatosul", este de mare folos si ajutor , dar spusa doar in momentele de incercare , nu prea are putere si mai ales tamaduire . De ce spun asta , pentru ca rugaciunea , vorbirea cu Dumnezeu , trebuie facuta regulat , cu nadejde , convingere si multa dragoste , caci altfel devine ceva mecanic , si mai cu seama ceva de "interes" , de moment , ori relatia cu un Prieten este continua , si la bine si la rau .
Sa avem in vedere si cauzele , sa depistam focarul care duce la dezbinare , cearta , ura si tulburare . Sa lasam putin , cate putin si de la noi , caci altfel nenorocita de mandrie ne da impresia falsa ca numai noi suntem victime , iar ceilalti sunt vinovati .
Cu adevarat , tamaierea casei este de folos , precum si sfestania la o anumita perioada de timp , precum si aprinderea candelei seara langa icoana Maicii Domnului , dar mult mai de folos este mentinerea legaturii cu Biserica , cu Parintele Duhovnic , participarea regulata la Sfanta Liturghie , la Sfantul Maslu .
Frate Marcel , sa nu uiti nici de Sfanta Spovedanie , unde iti usurezi sufletul , si este bine placuta lui Dumnezeu , si atunci sa fi sigur ca Domnul te va ajuta pe tine si ai tai , dar important sa facem si noi un pas , cu credinta si multa nadejde !
Cristi are multa dreptate.

Totusi, Marcel , iti spun din proprie experienta : si cei din jurul tau trebuie sa doreasca schimbarea. Tu sa tii minte ca nu esti responsabil pentru nemultumirile lor.

Certurile de cele mai multe ori apar din nemultumiri rabufnite, pareri contradictorii care nu au fost rezolvate, sentimente ranite care au fost inabusite de nealinarea durerii. Familia ta trebuie sa fie dornica de schimbare de asemenea.

Eu te-as sfatui sa vb cu familia ta: cu fiecare in parte, nu cu toti deodata, ca s-ar putea sa devina defensivi si sa zica: Huo, ca Nicu mi-o furat primul calu !! Ia-i pe fiecare in parte si intreaba-i ce-i doare, de ce se cearta - incearca sa asculti motivele lor. nu lua partea nimanui, dar incearca sa ii ajuti in primul rand prin a se descarca cuiva de toata ura asta. Cel mai bine ar fi la Preot, dar daca nu doresc a merge acolo, poate te poti apropia tu de ei cumva.

Cand ii simti asa mai deschisi la discutie, spune-le ca te doare situatia asta, ca te afecteaza si ca sa gasiti o solutie impreuna.

Dar trebuie sa ai rabdare , pentru ca multe rani in sufletele oamenilor naste o agresivitate iesita din comun.

Ai mei si acu se cearta si au 65 de ani - eu nu am curajul sa mai schimb ceva,is si departe, in fine... dar tu esti acolo, profita de ocazie.

Dumnezeu sa te binecuvanteze !
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"
Reply With Quote