Subiect: Facere 1:2-5
View Single Post
  #86  
Vechi 12.01.2011, 19:28:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
in mintea unora... bomba atomica e doar o "fantezie" si nu functioneaza in realiteate, e doar o iluzie si bineiteles Einstein nu are dreptate (dar vai ei nici macar nu stiu formulele: E=mc^2 si nicidecum E=mc, ce sa mai vorbim de intelesul acestora). Nici nu indraznesc sa intreb daca ei stiu care este diferenta intre "conversie" si "transformare"
Si ce rol a avut Einstein in toate acestea decat ca a trimis scrisoarea presedintelui? Haideti sa cititim pe net despre istoria bombei atomice.
Mai intai se descopera radioactivitatea unor elemente. Apoi se descopera de catre Enrico Fermi fisiunea nucleara, bomabrdand un nucleu cu neutroni. Ernest Rutherford descoperise in 1903, deci inaintea teoriei lui Einstein, ca radioactivitatea este o consecinta a dezintegrarii atomilor, eliberand energie sub forma de radiatii. In 1919 acelasi fizician bombardeaza azotul cu particule si reuseste sa transforme atomii azotului in atomi de hidrogen si oxigen.

In 1931 James Chadwick descopera neutronul, particula care are sarcian electrica zero. In 1932 fizicienii Cockcroft și Walton bombardează nucleele de litiu cu protoni, generați pe cale artificială, reușind să-i dezintegreze și să-i transmită în nuclee de heliu.
Înainte de a pleca în America, Enrico Fermi descoperă reacțiile nucleare efectuate de neutronii încetiniți cu grafit sau apă grea, pe care ii va folosi la reactiile in lant.

În anul 1938, fizicienii germani Otto Hahn și Fritz Strassman descoperă, la Berlin, că în procesul de fisiune (divizarea nucleului de uraniu în două cu ajutorul unui neutron), se dezvolta o mare cantitate de energie. Tot atunci ei descoperă și posibilitatea realizării unei reacții în lanț, deci de a produce o bomba atomica.
În 1942, Fermi construiește o pilă atomică formată din plăci de grafit și cilindri de uraniu, dispuși alternativ, în care reacția în lanț să se autoîntrețină, bombardarea nucleelor de uraniu realizându-se cu neutronii încetiniți care treceau prin grafit.
Si asa s-a facut bomba. Asta e stiinta, nu fantezie bineinteles, stiinta folosita in scopuri proaste, distructive).

Dar discutia a luat-o deja pe alte cai. Noi vorbeam despre evolutionism si Big-Bang, niste aberatii. Nu stiu daca unele parti din teoria lui Einstein sunt si adevarate si nu are importanta. Din ce citesc mecanica cuantica si teoria relativitatii nu se impaca deloc. S-au facut unele teorii care sa le impace pe ambele, bineinteles tot fantezii. De multe ori am scris despre teoria stringurilor, o teorie imaginativa. Sper ca ati inceput deja sa va puneti probleme in ceea ce credeati pana acum.
Reply With Quote