View Single Post
  #56  
Vechi 04.02.2010, 14:18:39
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristianvisan Vezi mesajul
e mai bun ca nimic da e foarte periculos adica nu e ortodox desi pretinde si imita.. da nebunia pentru Hristos combinata cu dorinta de a scapa de pacat ca si cand apropierea de Dumnezeu l-ar chinui pe sfant.. sa nu fei, pacatul nu vrei sa dispara e realitatea ta si se pierde tot farmecul Dumnezeului rastignit pentru acest pacat.. da tot filmul are aroma asta de deznadejde ca si cand intalnirea cu Dumnezeu ar fi asa carmanem tot cam asa si ca mai si platim cu nu stiu ce dureri.. vezi durerea din cruce.. crucea nu doare, doare neacceptarea ei, dar crucea acceptata ca meritorie pentru pacat devine dulce ca mierea(putin spus), apoi omul gandeste ca nu e vrednic de asa o marire ca rastignirea pentru pacat, da sa vrea sa scape de pacat in sensul aratat de film? barrr!! si inca ceva.. irgonomia asta tipic ruseasca vezi si pelerinul rus.. omul ala nu vroia sa se tunda in monahism.. ce mandrie !!! ce aluzie urata cum ca vezi Doamne calugaria este o ipocrizie.. ca asa i-a facut sa para noroc cu el care i-a luminat.. da cum nu prea tinem noi nici la a reduce cu un gram consumul de toate alea, bagam si ostrovul, sa stea si el acolo cu grasimea la rang de sfintenie..ma iartati da io am suferit din cauza acestui film.. cateva zile m-a urmarit..
Citat:
În prealabil postat de lareine Vezi mesajul
Da si eu m-am mirat ca a refuzat sa fie tuns, si m-am mirat si ca la un moment dat a fost intrebat batranul daca vrea sa se spovedeasca --- si a raspuns ca nu, chiar inaintea mortii. Si oare cum un film ortodox ar putea omite spovedania si impartasania? Dar da, mai bun decat nimic chiar si asa.
Sa luam aminte si sa ne ferim de inselare. Sa nu credem ca am dobandit discernamantul si cunoasterea lucrurilor.

Filmul "Ostrov" este de un real folos duhovnicesc. Cu toate acestea ramane un film, insa unul ca nici un altul.
Cine nu "simte" acest film, sa nu spuna prostii si sa ii lase pe ceilalti sa se bucure de el.
Cat despre cartea "Pelerinul rus"... daca nici aceasta nu ti s'a parut o comoara, nu stiu ce sa mai zic.

Ia seama, sa nu fii in inselare.
Cerceteaza'te neincetat si alearga la un duhovnic cu dragoste.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote