View Single Post
  #5  
Vechi 19.07.2012, 11:36:03
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
vreau sa ma spovedesc dar imi e rusine de pacate,si imi e rusine sa le spun preotului mai ales ca suntem cunostinte mai apropiate,,,ce sa fac?cum sa imi fac curaj?mai amanuntit cam cum se spovedeste ce trebuie sa ii spunem?m-am hotarat sa fac acest lucru si sa fac ascultare de ceea ce imi va spune,eventual sa ma si impartasesc,astept parerile voastre si sper ca nu va stresez.multumesc
Roaga-te lui Dumnezeu sa te indrume catre un duhovnic potrivit pentru tine.

La spovedanie este foarte importanta curatirea constiintei, inima... deci orice piedica in marturisirea pacatelor (rusine etc) trebuie inlaturata.

Nu sunt importante detaliile pacatelor (cat tip a durat desfranarea, la ce ora etc) ci cauzele pacatelor trebuie identificate cu ajutorul duhovnicului (de ce savarsim lacomie, avaritie, desfranare, manie, invidie, tristete, slava desarta, mandrie) si apoi indepartate cu ajutorul harului lui Dumnezeu.

Hristos Iisus iarta si tamaduieste in Sfanta Taina a Spovedaniei, de aceea cel ce se spovedeste trebuie sa se roage pentru duhovnic, ca Hristos Iisus insusi sa vorbeasca prin Duhovnic: "În numele lui Hristos, așadar, ne înfățișăm ca mijlocitori, ca și cum Însuși Dumnezeu v-ar îndemna prin noi. Vă rugăm, în numele lui Hristos, împăcați-vă cu Dumnezeu! " II Cor 5,20

Cel ce doreste pocainta din toata inima este indrumat, luminat si ajutat de harul lui Dumnezeu caci insusi Hristos Iisus spune: "pe cel ce vine la Mine Eu nu il voi scoate afara" (Ioan 6) si "fara de Mine nu puteti face nimic" (Ioan 15)

Pentru mai multe detalii in ceea ce priveste spovedania recomand indurmarile filocalice:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...20&postcount=7

Doamne ajuta. Har si pace Domnul sa ne daruiasca.