View Single Post
  #110  
Vechi 19.07.2012, 23:16:08
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
vreau sa ma spovedesc dar imi e rusine de pacate,si imi e rusine sa le spun preotului mai ales ca suntem cunostinte mai apropiate,,,ce sa fac?cum sa imi fac curaj?mai amanuntit cam cum se spovedeste ce trebuie sa ii spunem?m-am hotarat sa fac acest lucru si sa fac ascultare de ceea ce imi va spune,eventual sa ma si impartasesc,astept parerile voastre si sper ca nu va stresez.multumesc
Draga Steliana, stii ce am patit eu odata? Merg la spovedit de la vreo 13 ani, asa ca eram obisnuita, dar odata aveam un pacat de care mi-era foarte rusine si nici nu stiam cum sa il spun preotului. Imi si luasem gandul sa il mai spun, in timpul in care stateam la coada la spovedanie. Tot plimbandu-ma pe la icoane, am ajuns si la icoana Sfintei Parascheva si, nu stiu ce mi-a venit, am rugat-o sa ma ajute sa pot marturisi acel pacat. Si m-a ajutat, iar preotul nu s-a aratat deloc mirat sau scarbit, nu m-a desconsiderat, probabil ca s-o fi intristat, mi-a dat niste sfaturi referitoare la cum as putea evita sa nu mai cad in acel pacat si chiar s-a rugat putin, spunand: "Sa-ti ajute Dumnezeu sa nu mai faci!"

Asadar, eu cred ca ar trebui sa te rogi sa te poti spovedi - pentru ca o sa vezi ca atunci cand te hotarasti, pot fi multe ispite, ba ti se face rau, ba nu e preotul, ba e multa lume, ba te descurajezi si pleci... Si cand ai ajuns la scaunul de spovedanie, versi tot. Din proprie experienta, iti spun ca la spovedanie niciodata nu am fost mustrata rau, umilita sau desconsiderata, mereu am fost primita cu bucurie si cu caldura parinteasca si sa stii ca, pana m-am stabilit la un duhovnic (care are intre doua varste, oricum, mai degraba tanar decat batran), m-am spovedit si la parinti in varsta si cei tineri si nu am avut a ma plange de niciunul in aceasta privinta.

Au fost cazuri in care parintele s-a intristat, se mahnea de ce ii spovedeam, de imi parea rau si mai tare de ce facusem. Cred ca si Hristos tare se intristeaza si se mahneste, dar totusi ne asteapta, cu bratele deschise.

Sa iti ajute Dumnezeu sa pui inceput bun si sa ajungi la spovedanie! Sa iti notezi pe o hartiuta toate pacatele, ca sa nu le uiti, daca nu te-ai mai spovedit de mult, si sa vorbesti cu parintele in prealabil, ca sa nu nimeresti intr-o zi cu multa lume.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.