View Single Post
  #1  
Vechi 23.01.2010, 22:54:46
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit Orthodoxy for dummies...

Doamne ajuta!

Cred ca acest subiect a mai fost abordat aici pe forum, daca nu intr-un topic dedicat atunci cu siguranta pe "bucatele" in cadrul altor discutii.

Cum prezentati voi ortodoxia ne-ortodocsilor din jurul vostru? Prin ce metode ii convingeti ca aceasta este calea spre mantuire?
Stiu ca propriul exemplu este esential, trebuie sa ne conformam tuturor rigorilor si sa practicam o ortodoxie cat mai aproape spiritul in care si-a trait viata Iisus Hristos. Asadar posturile trebuie tinute, spovedania si impartasania regulata trebuie sa fie de asemenea nelipsite, casa trebuie sa fie sfintita, cu icoane pe pereti, o cruce, Sfanta Scriptura, Ceaslovul si Psaltirea la loc de cinste. Dam milostenie, ne facem canonul, ne imbracam astfel incat sa nu ispitim, iubim aproapele, nu judecam, nu radem prea mult pentru ca e iarasi motiv de sminteala, samd.
Cum credeti voi ca sunt percepute toate aceste manifestari / practici de catre cei din afara ortodoxiei in anul 2010?
In tara in care locuiesc "ortodox" echivaleaza cu "habotnic" (probabil conotatia provine de la evreii ortodocsi) iar oamenii ridica involuntar o spranceana in momentul in care le spun ce credinta am. Dupa ce le explic ca este vorba de crestinismul ortodox est-european le mai vine inima la loc.

Cum putem noi asadar prin comportament sa chemam la ortodoxie?

Daca e sa analizez continutul unor topicuri extrem de animate de pe acest forum si apoi sa aplic unele din ideile promovate acolo (vezi folosirea sapunului neparfumat, scoaterea din uz a parfumului, etc.), ma tem ca prietenii mei ar intoarce spatele ortodoxiei iar pe mine m-ar privi cu o netarmurita mila. Nu ca mi-ar pasa mie de atitudinea lor (atat timp cat scopul meu ar fi bine determinat iar credinta mea nestramutata) insa ma gandesc ca nici un protestant / ateu / musulman ar fi vreodata interesat sa afle mai multe despre ortodoxie daca ii prezentam "adevarata ei fata".
Voi ce credeti? Sunt foarte interesata de opiniile voastre.

Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote