Subiect: Acatiste
View Single Post
  #9  
Vechi 12.09.2006, 21:01:45
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

CONDACUL 6

Cat esti de maret si de apropiat intru cumplita suflare a furtunii,cum se vadeste atotputernicia mainii Tale in serpuirea fulgerelor orbitoare :minunata este maretia Ta.Glasul Domnului peste campii si in fosnetul codrilor,glasul Domnului in purcederea tunetelor si ploii,glasul Domnului peste ape multe.Laudat fii in vuietul muntilor care scuipa foc.Tu scuturi pamantul ca pe un vesmant,Tu inalti pana la cer valurile marii.Lauda Tie,Celui ce ai smerit trufia omeneasca facand sa se inalte strigat de pocainta :Aliluia!

ICOSUL 6

Ca fulgerul cand lumineaza camarile ospatului si dupa el par jalnice toate facliile,asa ai stralucit si Tu in sufletul meu fara de veste,la vremea celor mai mari bucurii ale mele,iar dupa lumina Ta de fulger,ce palide,intunecate si firave pareau aceste bucurii....Sufletul meu nazuieste spre Tine!
Slava Tie culme a celor mai inalte visuri omenesti,
Slava Tie pt setea noastra nepotolita dupa impartasirea cu Dumnezeu,
Slava Tie Celui ce ai aprins in noi un dor mai mare de cele ceresti decat de cele pamantesti,
Slava Tie Celui ce faci din noi fii ai luminii invesmantandu-ne cu cele mai gingase raze ale Tale,
Slava Tie Celui ce ai zdrobit puterea duhurilor intunericului si ai sortit tot raul nimicirii,
Slava Tie pt descoperirile Tale,
Slava Tie pt fericirea de a te simti si a vietui cu Tine,
Slava Tie Dumnezeule in veci !
Reply With Quote