View Single Post
  #238  
Vechi 18.05.2013, 15:01:22
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zaharia 2009 Vezi mesajul
:

"Pai Dumnezeu este chelnerul universal care datorita faptului ca ne-a zidit pe noi din dragoste , de atunci sta mereu la cheremul nostru cu servetul alb pe antebratul sting si ne intreaba in fiecare zi : ce mai vreti copii, cu ce va mai servesc, ce pofte mai aveti ???? Si noi stam tolaniti pe nesimtirea noastra bronzindu-ne cu razele prostiei umane si in briza instrainarii de sine comandindu-i tot ce ne trece prin cap , fara ca El sa indrasneasca sa se supere vreunpic !"
Nu stiu unde a postat Zaharia acest mesaj initial...deci nu cunosc acel context, dar citind in acest topic, am vazut ca cineva l-a selectat la "cea mai buna postare"...desi termenii folositi se vede ca sunt intentionat alesi eu subscriu...

Citind, mi-am adus aminte de una din intrevederile si discutiile avute cu pr. Arsenie Papacioc, Dumnezeu sa-l odihneasca...
Astfel intr-o zi, povestind parintelui "boala" ce-o aveam, imi zice: "...mai tata cand vei intelege ca Maica Domnului sta si plange ca tu nu o pui la treaba?!?"
Am facut ochii cat cepele...cum adica? sa o pun la treaba?...cine sunt eu sa o pun pe MAICA DOMNULUI la treaba?...eu-un nimeni, un vierme...bla-bla-bla, Doamne Sfinte...imi treceau o sumedenie de false ganduri smerite prin cap...auzi ce imi zice parintele...hmmm!!!

Si atunci parintele zambaind pe sub barba si uitandu-se fix in ochii mei zice iar: "soro daca nu te rogi, daca nu o rogi pe Maicuta Sfanta, Ea cum vrei sa te ajute??? cum vrei sa intervina la Hristos pentru tine? cu forta?...EA sta si se uita cum te chinui dar nu poate interveni daca nu o chemi, daca nu o rogi, adica "daca nu o pui la treaba"...tu ai LIBERTATEA sa alegi ce vrei sa faci, cum vrei sa faci pentru tine.

OK!!!
Si acum revenind la comentariul userului Nastya

Citat:
În prealabil postat de Nastya Vezi mesajul
Chiar credeti ca Dumnezeu este la dispozitia noastra? Nu e cam mult? De cand creatura este mai presus decat Creatorul?
Da, eu cred ca Dumnezeu este la "dispozitia" noastra insa sa nu uitam de DREAPTA SOCOTEALA (cred ca pe asta se baza si Zaharia cand a ales sa scrie acel mesaj, folosind termeni ceva mai exagerati)
Parerea mea este bazata pe evolutia evenimentelor din Sf. Scriptura iar exemplul suprem este Iisus Hristos si daca vrei sa intelegi mai bine citeste si aprofundeaza Epistola 1 catre Corinteni a Sf. Ap. Pavel (cap. 13)...si astfel sper sa intelegi ca niciodata creatura nu va fi mai presus decat Creatorul pentru ca nu exista o competitie....Dumnezeu nu ne-a creat sa aiba cu cine concura, ci ca sa aiba cu cine lucra/ comunica si pe cine iubi ...iar daca El ca si Creator nu este un permanent EXEMPLU pentru creatie, atunci cum poate pretinde ca noi sa ajungem la "asemanare" cu EL?
In fine, subiectul e prea amplu din pct meu de vedere si cred ca merita discutat doar in contextul in care "vorbim aceeasi limba".

P.S Pt Zaharia...cu ceva ani in urma am avut un schimb de opinii si la un moment dat ti-am spus:
Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
ok... fiecare are asteptarea lui in orice...totul depinde de mintea noastra pana la urma. Desi citim aceeasi carte (MESAJ) interpretarile sunt intotdeauna diferite pt ca si noi suntem diferiti. :)
Desi atunci ai incercat sa ma contrazici in stilul tau caracteristic, acum cred ca se certifica afirmatia mea.

Si in alta ordine de idei, ai tot respectul meu, nu ma dezic...
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote