View Single Post
  #23  
Vechi 02.01.2012, 14:41:17
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Cristi ai inteles gresit.

Noi spunem ca multi se duc la biserica pe 1 ianuarie mai mult de dragul Moliftelor Sf. Vasile.
Acum ca vin si la Sf.Liturghie sau nu, e alta treaba.
In orice caz, Moliftele se citesc la sfarsitul slujbei.

@Lucian 008 - corect. Amendament: Taiarea imprejur este o sarbatoare/traditie iudeica. De ce se aminteste si la noi, la ortodoxi? Probabil pentru ca a fost facuta si Domnului Iisus Hristos. Si iar ajungem pe teren sensibil (iudeu versus crestin si etc.) si intram in deruta.
La ortodoxi 1 ianuarie este Sf.Vasile.

@Zaharia - in nebuloasa vorbelor tare este si ceva drept. Dar poate ca tie sau altuia a lasat Dumnezeu sa se prinda credinta din prima si usor, fara derute si chinuri, iar altora dimpotriva. Si atunci care e mai bun? Voi, noi, altii, sau nici unii?
Sunt oameni care ca si mine ratacesc pe drumuri si nu au unde se lamuri si intra mai rau in deruta. Credinta nu este limpede si nici usoara.
Iiisus ne-a lasat pilde filozofice si nu formule de tip 1+1 = 2 (era mai simplu si mai pe intelesul fiecaruia sa fi facut asa).
Fiecare sa priceapa cum si cat poate din ele. Si judecata lui o mai da pe urma si la altul. Iar ala altul vai de el, ce mai intelege si tot asa din om in om (si din preot/profesor, in preot student si mai departe).
Si mai vin si altii care te inebunesc si mai rau prin diverse canoane, regului, ordine, derogari, texte, si etc.
Acum Dumnezeu acolo sus vede stradaniile fiecaruia si cantareste. Si tot El stie ce si cat si cui iarta.
Ca asa cum spui tu: Doamne eu voiesc sa fac asa cu spui tu, dar cum sa ajung la Tine, daca nu mai stiu de capul meu de atatea lectii si modificari si interpretari si etc.

Asa ca voi cei mai luminati, ziceti lui Dumnezeu multumire si fiti fericiti ca stiti totul.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote