View Single Post
  #8  
Vechi 22.01.2009, 14:35:58
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
Doar in Ardeal exista acest obicei ?
Am deschis acest subiect pentru ca pe mine ma interesa sa aflu de ce trebuie sa purtam acele haine negre timp de 6, luni sau timp de un an de zile .La ce folosesc? , mie special la nimic, ma deprima de-a dreptul , nu este suficient ca :

...abia ce-ti mai trece durerea si plansul dupa cateva luni si tu ,trebuie sa porti acele haine negre in continuare ,care sa te apese si sa-ti aminteasca mereu sau parca-ti spun - ' NU AI VOIE SA RAZI ,NU AI VOIE SA TE SIMTI BINE PENTRU CA EU SUNT MORT/MOARTA deci nu mai ai voie sa te bucuri de viata daca eu am murit ' timp indelungat ..pana devii depresiv .
Ma iertati dar vreau sa ma edific odata , vad ca pareri sunt multe.. ca si oamenii. In schimb daca mi-ar prezenta cineva dovada concreta care ar spune ca asa a poruncit Dumnezeu .... nu as mai avea nici un comentariu de facut , nu as mai cracni .
Pana la urma,dupa umila mea parere, cred ca depinde de fiecare individ in parte... in cazul meu, dupa decesul bunicii am purtat doliu destula vreme.. chiar am prins o vara super calduroasa..soarele te dogorea si mai si ,prin hainele cernite.. si totusi asa am simtit.. nu am luat-o nici ca pe o obligatie nici ca pe o constrangere...In schimb, la slujba de inmormantare nu am fost in negru,ptr ca date fiind circumstantele (alergatul de colo colo dupa cumparaturi, plus toata treaba organizatorica cu cimitirul si slujba de inmormantare)efectiv nu am mai avut timp sa ajung acasa sa ma schimb in haine negre. Si apoi, ar fi insemnat sa o las pe bunica singura la capela inaintea inmormantarii, doar ptr moftul meu de a merge sa ma schimb in negru.
Reply With Quote