View Single Post
  #28  
Vechi 19.08.2009, 12:35:37
catad2008 catad2008 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2009
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de E_my Vezi mesajul
Cu siguranta trebuie sa il citesti zilnic, o data. Eu sunt convinsa ca daca ai citi si paraclisul Maicii Domnului, ai avea mare folos..

Modul in care o rugaciune are efect este in stransa legatura cu credinta ta...Crezi ca vei fi ajutata, atunci cu siguranta vei fi. Toate cate le ceri, sa si crezi ca le-ai dobandit. Stiu, usor de spus, dar prin incercari dobandim :-)


Doamne ajuta!
Buna ziua. Daca imi este permis sa intervin cu o parere, as vrea sa spun ca in special fetele cred in chestiuni de felul legarii cununiei. Inca nu am auzit vreun barbat sa vorbeasca de asa ceva. Poate pentru ca ele isi doresc mai puternic acest lucru, ori sunt mai impresionabile. Mi se pare ca tocmai formula ,,legarea cununiei'' implica credinta ca aceasta taina era deja programata in viata omului, ca el a stiut de ea, dar, vezi doamne, cineva sau ceva a intervenit in nerealizarea ei. Nimeni nu poate fi vreodata sigur de ceva legat de viata lui. Cum putem atunci sa fim atat de aroganti incat sa credem ca Dumnezeu ne-a sortit o cununie, ca suntem atat de vrednici de acest dar, dar ca cineva a ,,legat-o''?
Ar fi de preferat sa fim mai intai impacati cu noi insine ca avem o viata duhovniceasca placuta lui Dumnezeu, fara sa ne batem capul cu prostii ca legatul sau dezlegatul cununiei. Totul ar veni de la sine.
Mereu dam vina pe altii pentru esecurile noastre, dar insine nu punem mana sa reparam ce nu merge.
In concluzie, inainte de toate sa fim vrednici inaintea lui Dumnezeu de asemenea dar, iar mai apoi, prin mila Lui, l-om primi, daca ni se cuvine. Si sa lasam credintele astea desarte, care numai credinta in Dumnezeu nu arata.
Sperand ca nu am suparat pe nimeni prin opinia mea, va doresc tuturor numai bine.
Reply With Quote