View Single Post
  #14  
Vechi 12.01.2012, 12:22:19
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Va multumesc pentru raspunsuri.
Mai am o intrebare.
Preotul meu nu a venit la noi. L-am sunat sa aflu ce s-a intamplat si mi-a spus ca in fond pot sa-mi fac si singura sfintirea casei, cu aghiasma. El nu are timp.
Nu pot sa cred ca un preot poate sa spuna asa ceva.
Sigur, pot sa-mi fac si eu, dar totusi:
Nu este ceva care trebuie facut de preot? Sunt niste rugaciuni, plus ca la vizite acasa preotul mai sta si de vorba, mai intrebam una alta.
Normal ca un preot nu ar trebui sa spuna asa ceva. Nu se comporta asa cum ar trebui sa se comporte un preot.
Dar in acelasi timp nici nu e bine nici sa supraestimam faptul ca a venit preotul sa sfinteasca cu aghiazma in preajma Bobotezei. Normal ca asa ar fi corect si bine. Dar daca preotul nu a venit puteti si dvs sa dati cu aghiazma.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Sfarsitul lumii nu e departe...
Nu mai promovati astfel de idei. Nimeni su spune ca nu e aproape sfarsitul, dar nici ca e aproape nu poate nimeni spune. Nu stim noi cand vine si nici nu ar trebui sa ne intereseze. Noi trebuie sa fim pregatiti oricand de sfarsit, fie ca acesta vine pentru toti sau doar pentru noi personal.

Exista deja prea multi "exhatologi" care se ocupa cu calculul si predictiile despre sfarsitul Lumii.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote