View Single Post
  #15  
Vechi 12.01.2012, 12:42:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Preotul meu nu a venit la noi. L-am sunat sa aflu ce s-a intamplat si mi-a spus ca in fond pot sa-mi fac si singura sfintirea casei, cu aghiasma.
Are dreptate. Sfințirea casei nu este Sf Taină, ci Sf Ierurgie. Ierurgiile sunt valide și când sunt săvârșite de laici. Îmi amintesc că pe alt topic (dacă nu cumva pe mai multe) vă exprimați dezacordul asupra faptului că femeile nu pot fi preoți. Parcă preotul dv v-a auzit: Iată, puteți foarte bine să vă sfințiți casa cu agheasmă, aveți posibilitatea pe deplin canonică și invitația să o faceți.

Citat:
El nu are timp.
Nu pot sa cred ca un preot poate sa spuna asa ceva.
Ce nu poate să spună ? Că nu are timp ? Dar v-ați pus problema numărului de enoriași pe care îi are și a gradului lor de dispersie în spațiu ? Ați făcut o mică estimare: cam ce timp și ce costuri ar însemna să acopere cu sfințirea caselor tot spațiul enoriei lui ? Ați mers până acolo încât să-l întrebați dacă nu l-ați putea ajuta cumva în această muncă ? V-ați gândit, poate, că s-ar mai putea să aibă și alte însărcinări din partea Bisericii, ori lucrări de făcut ? Dacă e ortodox, e familist: are și îndatoriri de cap al familiei. Poate că trebuie să meargă la ședințele cu părinții, să-și ducă soția la coafor, să-și ducă membrii bolnavi ai familiei la doctor ori copiii la meditații ?

Citat:
Sfarsitul lumii nu e departe...
Se poate să nu fie departe, în orice caz e corelat cu măsura nepăsării noastre. Iată, toți vrem să ne viziteze preotul. Să se roage pentru noi, să ne meargă bine. Dv când v-ați rugat ultima dată pentru el ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote