View Single Post
  #3  
Vechi 31.12.2006, 12:20:54
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe internet exista un video facut la prezentarea cartii "Evanghelia versus Iuda" a lui Danion Vasile. Aici se afirma ca, noi ca crestini-ortodocsi trebuie sa fim ingaduitori si nu toleranti. Ideea era ca se vede la ce a dus toleranta in bisericile protestante. Mi s-a parut interesanta diferentierea, de unde si intrebarea mea.
Ca avem toti pacatele noastre, fara discutie; de aceea suntem oameni si nu ingeri. Iar in privinta pacateleor,cel mai mare e cel care ne e mai aproape noua si impotriva aceluia trebuie sa ne concentram fortele.
In ideea de a intelege si lupta impotriva acestor pacate, membrii de pe acest forum vin cu cate o problema, pe care o vor rezolvata cat mai repede si la care asteapta luare de pozitie. Si eu am avut asemenea topic, si m-au ajutat raspunsurile. Cred ca este normal a da un raspuns celor care-l asteapta, in masura in care putem contribui cu ceva. Nu se pune problema de a judeca, ci de a prezenta inca o fateta a problemei.
Eu nu vreau sa dau nimanui in cap pentru ca e pacatos, ar insemna sa-mi dau in primul rand mie, stiind ca si eu am pacatele mele.
Noi purtam aici un dialog si se intampla ca unele replici sa fie mai critice decat altele. Ba sunt chiar oameni, care asteapta laude chiar si atunci cand ceea ce fac este in dezacord cu ceea ce asteapta Dumnezeu de la ei. A fi diplomat in asemenea situatii e mare lucru, dar nu da rezultate intotdeauna. Unii vor chiar sa se faca exemplu de urmat in conditiile in care se stiu in greseala. In asemenea situatii se cere a se pune punctul pe i.
Cred ca e prea putin cand spunem ca Dumnezeu e ingaduitor, de vreme ce El este Dragoste si Lumina.
Cred ca noi ar trebuie sa fim ingaduitori, intrucat daca suntem toleranti cu pacatele e ca si cand le-am da drept la existenta. Fiind ingaduitori, suntem constienti de ele si incercam a le indeparta. Parerea mea.
In incheiere doresc sa transmit tuturor un calduros LA MULTI ANI cu ocazia Anului Nou 2007.
Reply With Quote