Subiect: didacticismul
View Single Post
  #7  
Vechi 29.04.2007, 04:31:57
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ce pot sa va spun... sunt surprinsa si in acelasi timp trista ca unii de pe aici, care vadesc ca au patruns ceva mai adanc decat altii in tainele ortodoxiei nu reusesc sa deschida si altora "apetitul" ptr asta, ba din contra!

zicea marius/dmb ca bat la usa sufletului lor, dar ei nu deschid ! pai ce sa facem, fratilor, ca sa ti se deschida, trebuie sa stii sa si bati la usa...:dozingoff:

in al doilea rand, andrei/cozia cred ca a atins un punct intr-adevar nevralgic, si anume acela ca unii mai mult doresc sa se auda pe ei insisi ("vai, ce departe am ajuns eu fata de amaratii astia care orbecaiesc, ia sa-i mai luminez un pic...").

parerea mea este ca atunci cand vrei sa fii de un real ajutor trebuie sa te situezi cel putin pe o pozitie de egalitate cu persoana care iti solicita ajutorul/sfatul (fie si o simpla parere), adica sa privesti din afara ca si cum acea persoana ai fi chiar tu. iar daca intr-adevar esti imbunatatit, atunci smerenia nici nu te-ar lasa sa te vezi ca acea persoana, ci mai rau decat ea ! insa niciodata sa nu te situezi undeva "sus" de unde sa incepi sa faci pe dirijorul ! [vorbesc de simpli mireni, care vin pe forumul asta "sa faca schimb de experienta" si nu de preoti sau ierarhi bisericesti.]
Reply With Quote