View Single Post
  #94  
Vechi 16.04.2013, 17:51:08
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ce are a face "filozofia moderna" cu temelia moralitatii ?
Vezi ca vorbesti vorbe ? Au spus-o aproape toti ca in afara religiei nu exista fundament pentru moralitate. Ce o sa-i explici unuia ca nu-i bine ca a furat pentru ca asta a zis Kant, Haegel sau Marx ?
In afara religiei tot ce ramane e dictatura muschilor. Despre ce moralitate vorbim ? Germanii au fost de acord cu Hitler deci nu putem fundamenta moralitatea pe ceea ce crede majoritatea la un moment dat. Mai mult, daca admiem ca moralitatea e ceva schimbator, atunci totul ar trebui permis, pentru ca altfel nu se schimba niciodata nimic.
Eu nu pot sa cred cand vad oameni renuntand de buna voie la libertatea pe care o au si spunandu-ne celorlalti ca noi suntem indoctrinati, pentru ca avem iluzia unui adevar ultim si credem ca avem liber arbitru. Daca esti un animal, daca creierul ti-a aparut din intamplare, atunci ce te face sa crezi ca-i poti spune altuia ce are voie si ce nu are voie sa faca ?
despre ce morala vorbești?
religia a avut puterea să-și aplice propria concepție despre morala vreme de peste 1000-1500 de ani.
rezultatul? îl numim Evul Mediu Întunecat.
cred că nu este nevoie să-ți reamintesc de ce este numit așa.
abia când religia a ieșit din primele rânduri ale politicii, s-a putut vorbi, la modul real, despre toleranță, știință, învățământ, libertate individuală.
Reply With Quote