View Single Post
  #13  
Vechi 21.06.2011, 12:47:18
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Pentru că atunci când urmați un tratament cu antibiotic întotdeauna trebuie să luați un antimicotic. Printre cele mai bune e fluconazolul (Flucoric, Flucovim etc.). Pe cat de lipsită de efecte secundare e, pe atât de lipsită și de efcte favorabile e. Spuneți-mi și mie ce plante vindecă cancerul, schizofrenia, TBC-ul, infecția cu E.COli, Antrax? Cum vă explicați că în secolul XIV, când tratamentul consta în administrarea de plante, mureau oamenii pe capete din cauza ciumei?

Răzvan, nu știu la cine e aluzia că citește prea mult pe net. S-ar putea ca unii să mai urmeze și studii în domeniu. Deși dintre a citi prea mult pe net și a nu citi deloc, ultimul fiind probabil cazul dvs., eu cred că e mai bine să citești..fie și prea mult. N-aveți decât să vă puneți argint în ochi până dați în cataractă, dar păstrați-vă sfaturile medicale pentru dvs.

Repet: faptul că bacteriile mor în prezența argintului nu înseamnă că argintul e neapărat bun. Bacteriile mor și în prezența cianurii. Asta înseamnă că trebuie să luăm cianură de-acum? De ce cianura nu e folosită împotriva infecțiilor? Pentru că moare omul. S-a demonstrat că argintul provoacă o afecțiune neplăcută, dar oamenii continuă să-l ia și, mai mult, să-l recomande. Ce-i drept, enevoie de un gram de inteligență să reușești să faci o analogie banală:

cianura oamoară bacteriile
cianura omoară omul
.................................................. ..............................
cianura nu trebuie luată pentru că riscurile depășesc beneficiile

argintul omoară bacteriile
argintul poate da naștere argyriei
.................................................. ...........................
argintul nu trebie luat pentru că riscurile depășesc beneficiile
Reply With Quote