View Single Post
  #13  
Vechi 13.02.2009, 16:28:02
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Sunt de acord ca exista preoti vazatori cu duhul, insa trebuie sa intelegem ca cest dar nu este unul constant. Cred ca aici are trebui sa accentueam mai mult, nu cred ca orice intalnire cu un parinte are si girul acestui dar.
Si eu cred ca exista, insa nu asta trebuie sa fie centrul credintei noastre, alergarea dupa duhovnici ca dupa vraci, de ce un duhovnic care nu e vazator cu duhul n-ar fi bun pentru sfaturi pentru mantuire?
a ca nu-i atractiv? ca nu-i fenomenal? poi umblam dupa credinta sau dupa supranatural, nu sunt de acord cu cei ce merg la un duhovnic doar pentru ca a auzit ca e vazator cu duhul, ei si ce? cu ce te ajuta pe tine la mantuire? fiecare cu darul sau, vazatori autentici cu duhul sunt foate putini acest dar zic Sf parinti se da foarte rar si trebuie cercetat cu atentie ca sa nu cumva sa fie de la diavol, ca un duhovnic vazator cu duhul de te indeamna sa faci practici care nu fac parte din invatatura Bisericii, nu-l asculta ca nu e de la Dumnezeu

Daca vrei sa mergi la parintele pentru un sfat bun, o mangaiere un indemn, du-te, dca insa urmaresti doar sa vezi ceva supranatural, ceva iesit din comun, senzational atunci nu te du ca-ti pierzi timpul banii si credinta curata
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote