View Single Post
  #6  
Vechi 13.12.2006, 17:40:49
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de sovidiu
Doroftea draga eu te-ash sfatui sa nu mergi la respectiva manastire, parca-mi spune ceva ca locul e raufamat sau stai lanaga respectiva manastire? Ai mai fost in vizita pe acolo? Eu am fost cand eram foarte mic in plimbare pe la manastirile din Moldova.
Domnule si am stat de vorba odata cu un calugar tanar care venise la noi in orash si strangea niste bani si ne scria pentru rugaciune, si shedea el tacticos asha la o masa, cam langa piatza, si il vad, dar nu-mi vine sa ma apropii, apoi merg tot orasul si iarasi ma intorc sa-l invatz domnule ca mi se parea mie ca trebuie sa discut cu el. El m-a ajutat sarmanul si mi-a spus lucruri interesante mirandu-se si el cum il invatz eu pe el, nu a aratat-o dar am simtzit ca era intr-o invatzatura profunda, a celor din manastire care-l invatzasera si se mira parac, totusi nu m-am lasat si l-am instruit. Acuma nu stiu daca l-am invatzat bine sau daca nu stia el cam ce ii ziceam eu, dar domnule, minune, peste vre-o catzva ani, i-am dat si eu dreptate pentru ce ma invatzase el... a fost sublim, si in acelasi timp infiorator. Oricum eu nu te sfatuiesc sa mergi acolo, fiindca e ceva ce nu-mi place, personal vorbind, la acoperishurile de acolo, la unele din ele, nu la toate, si cred ca nu au streasina bine facuta.
N-am rezistat sa nu-ti scriu :p
Manastirea Caldarusani despre care vorbeste Dorotheea este la cativa Km de Bucuresti.
:D :D :D
Tu cand ai fost mic si ai vizitat Moldova ai trecut si pe la Caldarusani?...nu este exclus.
Oricum,in rest comentariul tau e destul de aproape de realitate...paranormalul pluteste in zona aceea si la propriu si la figurat.

E de apreciat umorul tau ironic.
Reply With Quote