Subiect: patima betie
View Single Post
  #1  
Vechi 08.06.2010, 14:49:34
ginabadea ginabadea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2008
Mesaje: 16
Unhappy patima betie

Vin cu o noua problema.O persoana foarte apropiata din famile trece printr-o perioada cumplita. Este fratele tatalui meu.

De ceva ani a desoperit niste probleme la ficat din cauza alcoolului. A promis ca renunta si se apuca constiincios de tratament dar degeaba, mereu cadea iar in ispita alcoolului. Acum problemele au devenit si mai mari incat aceasta patima l-a acaparat cu totul.

Spune mereu ca nu mai vrea sa mai traiasca, ca vrea sa bea pana cand termina cu viata asta. A fost internat la dezalcoolizare, la sectia de psihiatrie a spitalului 9, dar in zadar... de fiecare data cand se intoarcea de acolo ( nu statea mult pt ca fugea, sau pur si simplu il lasau sa plece) o lua de la capat cu alcoolul care ii afecta creierul, de fapt tot organismul.
Ultima intamplare insa le-a intrecut pe toate, a ajuns in asa hal incat si-a dat singur foc. Cand am fost sa-l vad am avut un soc in ce hal arata umflat si cu arsuri grave...dar cu paharul de vin pe masa. Nu vrea sa mearga la biserica, nu crede in asta, nici familia tatalui meu nu a fost prea inclinata spre astfel de lucruri. Dati-mi un sfat, cum il pot ajuta sa scape de patima betiei?
Reply With Quote