View Single Post
  #8  
Vechi 24.08.2009, 00:38:08
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Dar cine a zis ca au ajuns khazarii în nordul Europei?

Nu exista studii serioase, exista o carte (Al 13-lea Trib de Arthur Koestler)care sustine ca askenazii sunt la origine kazari, carte care a făcut vâlva dar nu are argumente serioase. Kazarii au fost asimilați după cucerirea lor de către ruși.

Evrei au existat la nord de alpi și înainte de Carol cel Mare, dar o data cu privilegiile date de el au dus la apariția unor comunități considerabile. Limba idiș este o formă de germană influențată de ebraică, ori kazarii nu vorbeau ebraica ci o limbă turcică.

Evreii nu erau o noutate în Europa. În Spania musulmană evreii constituiau o buna parte din populatie.
Aici se explică de ce askenazii nu sunt urmașii kazarilor:

http://www.spme.net/cgi-bin/articles.cgi?ID=2220

Iată și despre istoria limbii idiș
http://www.yivoinstitute.org/yiddish/yiddish.htm
Unul dintre pionierii cercetarilor privind obirsia khazara a evreimii de astazi este Abraham N. Poliak,profesor de istorie medievala a evreilor la Universitatea din Tel Aviv. Acesta a publicat :
- Convertirea khazarilor la iudaism; 1941;ed. Zion, Ierusalim
- Khazaria-istoria unui regat evreiesc in Europa: 1951,Ed. Mossad Bialik,Tel Aviv
Iata cam cit de vechi sunt preocuparile in domeniu sustinute in principal de savantii evrei din Israel pt. cunoasterea propriei obirsii si a continuitati in istorie si actualitate.
In afara de Arthur Koestler v-am indicat ,pt. inceput ,eu inca un istoric evreu. Pe parcurs am sa va mai indic. Nu fiti atit de sigur ca nu sunt studii serioase in domeniu si nici ca,,lumea stiintifica" ar fi...segalnica. Macar din prudenta(daca nu din temeiuri mai serioase)nu fiti atit de sigur. Ca aceste cerecetari nu sunt sustinut promovate...da, poate de aceea spuneti ca nu sunt studii...
Este desigur o recomandare ,nu trebuie sa fiti neaparat de acord cu mine !
Reply With Quote