View Single Post
  #1  
Vechi 19.02.2024, 23:41:44
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Implicit Cersetorii de etnie rroma

Buna seara, Doamne ajuta!

Am un subiect destul de controversat, si as vrea sa aud parerile dvs despre acest subiect.

Stim cu totii ca majoritatea nu suporta cersetorii de etnie rroma, din cauza ca fura, bat, si fac toate cele, dar mai ales ca cersesc foarte mult si nu muncesc.

Am intalnit pareri diferite de la diferiti preoti:

a) unii spun sa nu dam bani niciodata la copii rromi (nici adulti), pentru ca acestia daca o sa creasca mari, se poate intampla sa iti faca tie rau chiar daca nu ii mai recunosti, si pe baza acestui lucru nu ar fi bine sa dai bani sa ajuti copii rromi saraci.

Exemplu: am intalnit chiar la mine in biserica din cartier, ne-a povestit un preot, de rromi care se aduna in fata bisericii tot timpul sa cerseasca bani cu copii, o data cineva nu avea bani, dar a dat pomana un pahar plin cu coliva. A impartit coliva. Acea persoana cand s-a indepartat de intrarea bisericii auzise ceva, s-a uitat in spate, copilul rrom caruia i-a dat coliva a aruncat-o pe strada pentru ca nu a primit bani.

b) alti preoti de care am auzit in mediul rural, spun sa ajutam copii rromi saraci, daca ne cer bani, pentru ca orice fapta buna este rasplatita de Dumnezeu, dar aici e un mare "dar", dar depinde cui ii dai, daca acea persoana ia bauturi alcoolice sau tigari din banii aia, nu ar mai fi catalogata ca fapta buna nu?
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote