View Single Post
  #3  
Vechi 20.02.2024, 01:00:59
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Buna seara, Doamne ajuta!
Doamne ajută!

Citat:
Am un subiect destul de controversat, si as vrea sa aud parerile dvs despre acest subiect.
Nu cred că-i controversat, toți știm că țiganii trăiesc după legea lor, chiar sunt învățați de mici să „ciordească”, sunt batjocoriți de ai lor dacă vor să meargă la școală să învețe să citească, etc.

Citat:
a) unii spun sa nu dam bani niciodata la copii rromi (nici adulti), pentru ca acestia daca o sa creasca mari, se poate intampla sa iti faca tie rau chiar daca nu ii mai recunosti, si pe baza acestui lucru nu ar fi bine sa dai bani sa ajuti copii rromi saraci.
Asta mi se pare că n-are niciun sens. Hristos nu a ajutat oamenii că știa că or să-l omoare oricum? Ăsta parcă e mai mult ghid de supraviețuire de tip „self-help” nu creștinism.

Citat:
b) alti preoti de care am auzit in mediul rural, spun sa ajutam copii rromi saraci, daca ne cer bani, pentru ca orice fapta buna este rasplatita de Dumnezeu, dar aici e un mare "dar", dar depinde cui ii dai, daca acea persoana ia bauturi alcoolice sau tigari din banii aia, nu ar mai fi catalogata ca fapta buna nu?
Eu cred că-i vorba de intenție. Chiar vrei să-l ajuți? Dai doar de ochii lumii? Dai că ți-e jenă? Dai din politețe? Atunci nu dai cu iubire deci nu știu câtă valoare duhovnicească poate să aibă. Dai pentru că ție chiar ți-e milă de om și ai vrea să faci ceva pentru el? Ai sta cu el de vorbă sau ți-e scârbă? I-ai cumpăra ceva de mâncare să fii sigur că nu ia droguri? Sunt multe procese de conștiință pe care poți să ți le faci. Eu fac cum simt pe moment, câteodată îmi pare rău că n-am ajutat dar nu mi s-a-ntâmplat să-mi pară rău c-am ajutat. Mi-au mai zis oamenii să nu mai dau că oricum cerșetorii fac mulți bani, dar dacă la momentul ăla tu simți o iubire pentru om și omul îți cere ajutorul, nu cred că-i vina ta dacă omul e viclean și te fură. Poate Duhul Sfânt îi îmbunează inima dacă dai cu iubire, poate faci și o rugăciune când dai, sunt multe variante neștiute de om dar știute de Dumnezeu.

S-a mai discutat ceva despre cerșit și pe tema Didahiei aici.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 20.02.2024 at 01:04:25.
Reply With Quote