View Single Post
  #4  
Vechi 20.02.2024, 01:13:11
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Asta mi se pare că n-are niciun sens. Hristos nu a ajutat oamenii că știa că or să-l omoare oricum? Ăsta parcă e mai mult ghid de supraviețuire de tip „self-help” nu creștinism
Are dreptate că și eu am auzit preoți care spuneau să fim atenți cui dăm, citau din Sfinții Părinți să asude banul în mâna ta până-l împarți, - pt că s-a mai întâmplat să se arunce coliva sau pachetul dat de pomană, într-un caz s-a întâmplat să se fure o cutie a milei metalică dinspre ieșirea în Biserică.

În alt caz s-a spart biserica de Crăciun care avea un fel de urnă transparentă plină de bani care a atras și care nu s-a preluat de acolo a stat peste noapte.

În alt caz s-au distrus ghivecele cu flori sau obiecte de decor din curtea bisericii, cumpărate totuși din truda cuiva.

E limpede că dacă ai fi lihnit de foame și ars de sete, sau nu ai avea cu ce te îmbrăca, nu ai mai face mofturi, iar treaba cu banii e că dacă există o mafie care-i plasează în locuri tranzitate de oameni - acei bani nu ajung toți la ei, li se dă cât să nu moară de foame.

E clar că nici ei nu cerșesc de bine, că nu-i angajează nimeni, dar trebuie să fie atenți.

Unii au fost tâlhăriți pe stradă după ce s-a văzut că scot portofelul și au bani la ei să dea la cerșeală.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 20.02.2024 at 01:15:17.
Reply With Quote