View Single Post
  #10  
Vechi 12.01.2023, 19:26:04
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Omiteți un lucru, pe vremea lui Ceaușescu se găsea carne la țară, deci cine avea cap tăia porc acolo cumpăra de la țărani tot ce poftea suflețelul lui, cu porcul și animalele de la țară s-au crescut generații, acum omul e mare domn și îi pute să aibă animale și în curând directivele de mediu vor distruge și micro-fermele, dacă nu va fi o reformă a patrioților în Europa.

Pe vremea lui Ceaușescu nu prea aveai congelatoare mari, asta e altceva, trebuia să faci afumătură și să ții carne în untură pt că nu încăpeau multe pe ușița de la congelatorul acela Fram.


Ceaușescu a rămas în istorie, vom vedea cum va fi judecat peste 50-100 de ani, când nicio victimă a revoluției nu va mai fi în viață și nici descendenții lor de gradul 1 și România va avea sub 14 milioane de locuitori și probabil sub 9 milioane de ortodocși.

Ceaușescu a înmulțit neamul de la 16 milioane la aproape 23 de milioane în 25 de ani, dacă avea 33 de ani de domnie și tehnologiile din construcții de acum, probabil termina și canalul Dunăre- Marea Neagră și țara ajungea la peste 25 de milioane de locuitori.
eu personal nu am suferit pt ca locuiam la tzara nici de foame nici de frig,dar ma refer la cei de la blocuri.O prietena de la Lugoj m-a rgat sa cumpar pt ea carea pe cartela,o doamna sin SLATINA mi-a spus ca la alimentare nu se gaeau decit cheare de pasare,nu tori cei de la blocuri aveau de unde sa se aprovizioneze de la tzara,doar cei care mai aveau parinti acolo
__________________
Reply With Quote